čtvrtek 30. června 2011

Berany Buc!

Dnešní neděli jsme strávili trochu neobvykle. Uděllali jsme si menší exkurze za zvířátky. Ta první byla domluvená. Podařilo se nám sehnat jehničku merinku a to docela nedaleko od nás.

nová merinka

Jela nás celá výprava, protože jsme se chtěli podívat na hospodářství. Zatímco v naší vesnici je vidět ovci skoro vzácnost, tak tam to bylo naopak. Nejprve jsme si mysleli, že hledané stavení najdeme snadno - podle oveček. Pak jsme ale zjistili, že ovce tu mají skoro všichni a navíc ještě koně nebo krávy. Krásná vesnička s typickými statky, oklopenými hektary polností. Byl to uklidňující pohled. Majitelé byli velmi příjemní, hezky jsme si popovídali a předali pár zkušeností (my spíš převzali).

na návštěvě

Dvě tmavší tetky vpředu jsou kříženky zwartbles s merinkou a za nimi je naše nová jehnička - merinka ještě s mámou.

koně

Kromě kozy, drůbeže, krásných holubů a hrdliček tu chovají také koně.

Merinku jsme odvezli k nám domů a vypustili ji na zahradě. Byla celá vyplašená a zmatená.

vystupovat

Mysleli jsme, že jí bude snáz, když zavoláme naše holky. A zpočátku bylo. Jehnička se k nim rozběhla jako ke svým.

kde jste

úprk
Pak ale zjistila, že jsou to nějaké cizí rohatice. Nastalo vzájemné očuchávání a my si mysleli, že bude dobře.

očuchávání

Ale nebylo. Našim ovcím jehně nevonělo. Nejdřív ho začaly odhánět. Potom se strhlo něco, co jsme moc nepředpokládali. Kazi s Tetou si opět začaly dokazovat, kdo je tady pán. Dělaly to už brzy zjara a my mysleli, že už je od toho pokoj. Trkají se jako rozzuření berani až do krve a nedají se rozehnat.

příprava na boj

berany buc

Když si vyjasnily, která je silnější, začaly prohánět nebohé jehně, až jsme o něj měli strach. Naštěstí jehně umělo dobře utíkat a kličkovat. První to přestalo bavit Tetu a pak i Kazi. Nakonec se začaly společně pást.

honička

klid po boji

Zdá se, že jehnička je docela nešťastná. Doufám, že ji nové tety přijmou. Moc jsem ji chtěla kvůli krásné vlně, která po spředení nekouše. Říkáme si, jestli tyhle boje budou svádět i na podzim, kdy chceme přivést i berana a další valašky. Vím, že jsou to pudy, příroda to tak chce, ale na tyhle boje není příjemný pohled.

Druhá exkurze byla za kozím stádem. Taky zajímavá, ale to zas někdy jindy.