úterý 28. června 2011

Filcované figurky

 
Asi před dvěma lety jsem si na jednom úžasném kurzu vyzkoušela poprvé práci s přírodní vlnou. Hlavní náplní bylo suché plstění - filcování speciální jehlou.

Na plstěné výrobky padne docela dost materiálu, který teď konečně díky našim ovečkám mám. Používám odpadovou vlnu, která vzniká při česání rouna k předení. Nějaký materiál, hlavně barevný, mám ještě schovaný z kurzu. Pro toho, kdy by to chtěl zkusit ale nedostatek ovcí nablízku také nemusí trápit. Filcovací soupravy se dnes dají běžně koupit na internetu i ve specializovaných hobby prodejnách.Jsou sice dražší, než ta moje vlna, ale zato kvalitnější.
Co je tedy potřeba? Nic moc
- vyčesané rouno, bílé i barevné
- plstící jehla (k dostání v několika velikostech i provedeních, obyčejná stojí od 10 do 15 Kč, trojjehly a jiná udělátka jsou dražší)
- vyšší molitanová podložka (místo ní se také používají speciální podložky, které vypadají jako kartáč)
 
- a nakonec špetka opatrnosti, protože píchnout se plstící jehlou není zrovna příjemné. Je ostrá a na sobě má drobné zářezy, které mají obrácenou funkci než má rybářský háček. Zatímco háček se zachytává o okolí, když ho vytahujeme, jehla se zachytává o vlákna vlny, když ji vpichujeme. Tím vlákénka dostáváme dovnitř hmoty, kterou tvarujeme. Už minule jsem se zmiňovala o šupinkách, kterými jsou jednotlivá vlákna vlny pokrytá. A tak, když jehlu vytáhneme, vlas zůstane uvnitř, protože se zachytil právě těmito šupinkami  o okolní vlákna. Čím vyšší frekvence vpichů, tím víc je výrobek uplstěný. Je hutnější, také se zmenšuje. Chceme-li figurku tvarovat, pak můžeme hmotu vlny přidávat, ale také ubírat a to tak, že do místa, kde chceme důlek, více vpichujeme jehlu. Je to uklidňující práce, přerušená jen občasným auvajs!, protože se píchnete, ať chcete nebo nechcete. Ale jak říkala moje babička, každá švadlenka se musí při práci párkrát pořádně bodnout, aby se hotové dílo líbilo. Také můžete, podobně jako švadlenky, párat. Prostě to, co se vám zrovna nezdařilo, zase z práce prsty vytáhnete a začnete znovu. A co si můžete vyrobit? Zadejte si do google vyhledávače obrázky a heslo needle felting a nebudete se stačit divit. Od zvířátek, pohádkových postaviček po hvězdy šoubyznysu. Nic není nemožné.

Pro ty, které suché filcování zaujalo, mám na příště připravenou ukázku celého postupu od beztvarého kusu rouna po hotové zvířátko.