čtvrtek 30. června 2011

Od vřetánka k přadýnku vlny

Každý týden si upředu alespoň jedno klubíčko vlny. Bohužel mi už začíná docházet, brzy nebude co příst. Občas dojdu zkontrolovat naše bečící holky, ale ty, ačkoliv se velmi snaží, mají zatím vlnu docela krátkou, i když opět krásnou.


Než jsem se vrhla na předení, naivně jsem si už od dob, kdy jsem poprvé četla pohádku O třech přadlenách, myslela, že vlna se musí stáčet prsty. Od toho přece ta jedna přadlena měla velký palec, ne? S tímhle omylem jsem nežila sama. Také lidé z okolí, kterým jsem ukázala první klubíčka, nade mnou kroutili hlavou se slovy: To sis pěkně zakroutila, máš ještě prsty? Přitom jak je to jednoduché!
Vlnu totiž nekroutíme my, ale vřetánko. Na začátku předení vložím koneček z česance do oka pomocné vlny. Ta je dvojitá a předem upevněná k vřetánku. Pak vřetánko roztočím ve směru hodinových ručiček. Tím, jak se vřetánko otáčí, stáčí vlákna vlny. Na mě zbývá zbytek práce - povytahovat rovnoměrně vlákna z česance.


Když mám přízi zkroucenou v délce, že už bych příliš natahovala ruce, sejmu ji ze zajišťovacího háčku a namotám pod kolečko vřetánka. Přízi opět zaháčkuju a točím nanovo.

Když mi dojde vlna z jednoho česance, je jednoduché napojit další. Na nestočený, lehce roztřepený konec přiložím vlákna nového česance, chvíli je držím prsty, zatímco roztočím vřetánko. Chytnu přízi pod místem spojení, druhou ruku posunu o pár cm výš a pak pustím místo držené spodní rukou. Příze se rychle stočí a spojí vlákna obou česanců. Na vřetánko si spřádám asi 3 až 4 česance. Pak už je vřetánko těžké a začne mi přízi trhat.


Upředená příze se může ponechat jako jednonitka. O její další úpravě napíšu v samostatném článku. Vypadá takto:


Já ji ale raději ještě seskávám do dvojnitky nebo trojnitky. Trojnitku opět ukážu v samostatném článku.
Na dvojnitku jsem v mé nové knížce Start Spinning našla skvělý a jednoduchý nápad. Ze dvou trubiček od papírových ubrousků a krabice od bot jsem si vyrobila zařízení, které mi nahradilo drahou pomůcku, které Angličané říkají roztomile lazy Kate. Je to vlastně stojan, který drží cívky se spředenou jednonitkou a z nich se odvíjí a stáčí dvoj nebo vícenitka. A tohle je tedy moje líná Katka :-)


Nitky z obou cívek upevním do oka pomocné vlny vřetánka, zaháčkuju a začnu opět točit vřetánkem. Tentokrát ale proti směru hodinových ručiček. Tohle už jde hodně rychle, protože se nezdržuji vytahováním vlny z česance.

 

Hotová dvojnitka pak vypadá takto: