úterý 28. června 2011

Plstění - filcování vlny


Jedním ze způsobů, jak se také dá zpracovat ovčí rouno, je plstění, také známé pod názvem filcování a v angličtině si ho můžete vyhledat pod názvem felting.
V čem tato technika spočívá? Podobně jako lidský vlas, mají i vlákénka vlny na svém povrchu drobounké šupinky. Když se o sebe tato vlákna třou, vzájemně se zachytávají a vytváří tak souvislou hmotu - plsť. Ta se využívá k mnoha možným účelům. Do plsti se můžeme obléct (saka, kabáty, vesty), můžeme si jí pokrýt hlavu (klobouky) , můžeme si do ní schovat nohy (bačkory, pantofle), vyrobit si z ní módní doplňky (kabelky, pouzdra na brýle či mobil, náramek nebo náhrdelník i náušnice,...). Z plsti se dají vytvářet bytové doplňky nejrůzněších druhů. Využívá se i v průmyslu pro své dobré izolační vlastnosti.
V posledních letech jsem si při toulkách internetem všimla, že se plstění stává také prostředkem k výtvarnému i uměleckému vyjádření. Vznikají tak různé plstěné objekty nebo kreativní módní doplňky. Plstění je také další možný kreativní způsob, jak vyplnit svůj volný čas. Kdo má rád ruční práce, tomu tahle činnost skýtá široké pole jak se realizovat. Můžete si pro sebe vyrobit již zmíněné oděvní nebo bytové doplňky, vytvářet krásné figurky z barevné plsti, filcovací jehlou se dají "namalovat" úžasné obrázky.
K zplstění vlny můžeme dojít několika způsoby. Mokrý způsob plstí vlnu pomocí vody, tepla a mýdla. K suchému způsobu se využívá filcovací jehla. Plstit můžeme i pleteninu v pračce, s tím ostatně máte jistě zkušenost. Neopatrné praní vlněných výrobků je dokáže proměnit k nepoužití.  Našly by se ještě i další možnosti, např. nunoplstění (kombinace hedvábí a plsti), o těch už ale tolik nevím, takže popíšu jen to co znám. Ale až příště. Jak mokré, tak suché plstění si zaslouží samostatný článek s odkazy na mistry této techniky.