středa 27. července 2011

Na chlumech

ostrůvky stromů na kopcích, na hradecku jsme tomu říkali kásek

V zimě tu bývá mrtvo, ale v době letních dovolených náš kout zemičky možná ztrojnásobí počet obyvatel. Přijedou chalupáři, zaplní se priváty, penziony i chatky v kempech a máme tu přelidněno. Obchůdky, jindy pusté, jsou od samého rána nacpané k prasknutí, není kde zaparkovat, jezdit na kole je stále nebezpečnější. Všechny tyhle okolnosti nás postrkávají k vyhledávání samoty a opuštěných míst. Dříve jsme jezdívali na kolech, ale v sezóně je to stejné, jako kdybychom jezdili po dálnici. Chodíme tedy pěšky - prý je to zdravé. A Krok to miluje.

osamělé selské stavení; v létě romantika, v zimě nedostupné místo

Naše okolí je povětšinou rovina, ale přece tu máme i pořádné kopce. Chlumská pahorkatina navazuje na Českomoravskou vysočinu. Chlumy se prý ve staročeštině říkalo právě takovým kopcům. A na jednom z nejvyšších v okolí vznikla obec Chlum. Chlumy trochu potrápí cyklisty, když je mají vyfunět směrem nahoru, a když už si myslí, že se svezou dolů, diví se, jak je ten kopec krátký. Chlumy jsou také jediná možnost, kde si v zimě mohou děti spustit sáňky nebo boby a běžkaři se aspoň na malou chvilku svezou.  Chlumy jsou pro nás příjemnou procházkou, ať už se vydáte jakýmkoliv směrem.

pokosená louka sváděla k fotogafování  a Kroka k dovádění

pro motýlka dokáže vyskočit pěkně vysoko

Mezi chlumy nechybí všudypřítomné rybníky a rybníčky. Narazíte na ně při každé vycházce. Ty tu nejsou odjakživa, vytvořily je lidé. Velké rybníky mají např. jméno na počest mecenáše, který jim dal vzniknout (Hejtman, Purkráb, Kanclíř, Hospodář) nebo podle své polohy. Malým rybníčkům zůstaly názvy podle původních majitelů (Cepáků, Černů).

jeden z malých rybníčků, které dřív vlastnili  místní sedláci

Tenhle rybníček mi udělal radost. V jeho okolí už rozkvetl rákos, což je další barvící rostlina. Popis postupu jsem nenašla, tak budu zase experimentovat. Když jsem táhla domů to koště, manžel pravil, že mám jít krok za ním. Trochu se styděl za čarodějnici. Lidi si ale stejně víc všímali Kroka a jeho modrého pohledu.