sobota 6. srpna 2011

Koštěnický potok aneb jak se Krok naučil plavat


Nedávno jsem se zmiňovala o rybniční soustavě, kterou z velké části vytvořil Matyáš Ruthard. Tři z jeho největších rybníků by nemohly vzniknout bez existence říčky, kterou nenazýváme nijak honosně. Je to Koštěnický potok a většina lidí ho za potok i považuje. Jeho vody ale dokázaly naplnit takové rybníky, jako je Kačležský rybník s rozlohou 196 ha, dále pak Staňkovský rybník s rozlohou 273 ha. Staňkovák, jak mu tady říkáme, je nejen rozlehlý, ale také poměrně hluboký (asi 9 m). Jeho hráz vznikla přehrazením údolí Koštěnického potoka, podobně jako u dalšího rybníku Hejtman s rozlohou 80 ha. Jakmile Koštěnický potok opustí Hejtman, čeká jeho vody už jenom krátká cesta, aby se nakonec připojil k řece Lužnici.Kolem této říčky je možné si vyjít na vycházky. Nejhezčí vede Chlumeckým zámeckým parkem. Trochu nížeji u nás už je to napůl divočinou, blátem, ale o to hezčí zážitek.


V polovině téhle cesty kříží vody říčky brod a tam se ohromě líbí Krokovi. Poprvé byl nadšený z tekoucí vody, kterou se neúnavně snažil chytit do huby. Vydal se i na druhou stranu, ale opatrně. Je to strašpytel.
Podruhé už se nebál, ale nějak si nevšiml, že voda po dešti stoupla a má větší sílu. Neohroženě se vrhl za aportem a už to bylo. Nohy ztratily oporu pod sebou a rychlý proud ho začal unášet. A Krok konečně zabral a plaval. Dostal odměnu za svou statečnost. Pro další pochoutku si do proudu vody klidně i sedl.