neděle 25. září 2011

Podzimní střižValašky jsou ovce dvoustřižné, tj. mohou se stříhat dvakrát do roka (nebo třikrát za dva roky). Za půl roku naroste jejich vlna do délky více než 10 cm. Loňský rok nám Kazi a Tetu ještě stříhal profesionální střihač. Bylo to koncem října a už bylo dost chladno. Ovcím to nevadilo, ale my byli promrzlí. Letos jsme je zjara poprvé stříhali sami, a protože to celkem šlo, pustili jsme se do toho i teď. Využili jsme teplé zářijové sluníčko. Myslím, že holky už nebude obtěžovat protivný hmyz, hovada už nelétají. A do příchodu zimy už zase budou mít pár centimetrú nového kožíšku. Přišlo mi to jako vhodná doba. I proto, že vlnu budu ještě moct prát venku.
Osvědčilo se nám stříhat holky na starém koberci. Na jaře jsme je stříhali v sedě, jako jsem to viděla na mnoha internetových stránkách. Možná je to dobré pro elektrický strojek, ale s dlouhým ostřím nůžek se některá místa špatně stříhala. Položili jsme tedy Tetu na bok a svázali jí nohy, aby nekopala. Ležící nebo sedící ovečky jsou velmi klidné, není vidět, že by jim to nějak zvlášť vadilo. Jen se cukají, když jim šáhnete na některá choulostivá místa. Naše fenka Betka taky neměla ráda stříhání osásku a bříška.Skoro by se dalo říct, že si tu očistu užívala.

Zpoza plotu nás zatím kontroloval Bivoj, který přijde na řadu zítra. A nechyběl všetečka Krok. Zdá se, že Tetu hned nepoznal.


Pak přišla na řadu Kazi. Je to náš největší mazlík. Nechá si líbit všechno.

Také to s ní šlo mnohem rychleji.

Líbí se mi, jak se celé rouno pěkně rozbalí vedle ovečky.

Zvenku šedivé, uvnitř zbarvené lanolínem do žlutého odstínu.

 Myslím, že holkám bylo už v tom kožichu pěkné horko, líbilo se jim, když se ho zbavily.

Tak a už je hotovo.  Kazi se ale vůbec nechtělo vstávat.

Osvobozená od kožichu i pout, dávala si pusinky s Krokem.


Nakonec přišla na řadu malá Matylda. Stříhat se bude až na jaře, ale bylo nutné udělat manikúru.

Byla pěkně těžká.

A mě si celou dobu nevšímali a byli na mě protivný. HAF!

Bivoj se stříhal druhý den, bohužel ale stávkoval foťák. Škoda! Byla velká legrace, když se skoro nahatý bez kožíšku rozběhl ke svému harému, pysky našpulené, jazyk vyplazený,...