pondělí 21. listopadu 2011

Merinolandschaf a východofríská


Beru každou příležitost vyzkoušet si příst různé druhy vln. A ta se mi právě naskytla. Kamarádka mě poprosila o spředení jejích zásob vlny. Měla přírodní bílou - jednu z merinolandschaf a druhou z .východofríské.
merinolandschaf

prečesaná na ruličky

vytříděné zástřihy

Obě vlny měla předem vyčesané na bubnové česačce. Byla jsem zvyklá na své česance načesané na ručním kartáči a česance z česačky mi nějak vadily. Za prvé v nich zůstaly nějaké nečistoty a za druhé, což bylo nepříjemnější, v nich zůstaly malé kousky zástřihů, které potom při spřádání vytvářely v přízi žmolky. Dost se mi to nelíbilo, proto jsem česance znovu přečesala na kartáčích.

východofríská


Kdybych měla oba typy vlny porovnat, tak mnohem lépe se mi spřádala vlna z východofríské - heboučká s velmi dlouhými vlákny. Ta mi umožňovala dlouhý tah. Merinolandschaf asi bude kvalitnější a jemnější, nebude kousat, ale spřádalo se špatně. Kratší vlákna vyžadovala kratší tah a neubránila jsem se nestejnoměrné tloušťce vlákna. Zdržovalo mě taky velké množství zástřihů.
Obě vlny jsem pak seskávala do trojnitky - jedna nit merinolandschaf a dvě východofríská. To proto, aby příze vyšla na svetr. Stejně se ale nepodařilo, že by klubka byla všechna stejná. Východofríská měla částečně rouno bílé a částečně nažloutlé. Pletenina potom vypadala na některých místech zažloutle.