úterý 6. prosince 2011

Česaná vlna

Jak už jsem psala minule, pro zpracování vlny z jacobů jme si s dcerou vybrali způsob, kdy se načesaná vlna protáhne dírkou knoflíku. Je to velmi jednoduché. Vlnu klasicky načešete na kartáčích, ale nesundáte ji. Protáhnete ji skrz malou dírku udělátkem, kterému se anglicky říká DIZ. Pravý diz samozřejmě nemám, ale našla jsem v různých návodech, jak ho nahradit. Např. může posloužit plastové víčko od mléka s vyvrtanou dírkou. Já použila velký knoflík se zvýšeným okrajem - trochu ve tvaru misky.

Knoflíkovou dírkou se protáhne pomocí háčku pramínek vyčesané vlny a pak se postupuje takto: posunout knoflík až ke kartáči a pak zatáhnout za vlnu. Z česance se povytáhne kus spolu s knoflíkem. Znovu posunout knoflík po vláknech a znovu vlákna povytáhnout. Každé posunutí směřuju k místům, kde je dostatek vlny, až nakonec knoflíkem protáhnu všechnu. Vlna, která prošla dírkou, utvořila dlouhý urovnaný pás, který se dá namotat na klubíčko, a je tak připravená ke spředení. Přízi spředené z těchto česanců se anglicky říká worsted yarn, přeloženo do češtiny česaná příze. Je tvořená dlouhými a hladce urovnanými vlákny vlny.
Z česanců se pak krásně předlo a z upředené příze pletlo. Zdá se, že tahle vlna nebude nijak na krku škrábat, takže to snad byla dobrá volba. Děkuju Cyndy, že jsem od ní mohla odkoukat tento skvělý postup (thank you).

šedomodré odstíny je vlna barvená borůvkami