neděle 4. prosince 2011

Jacob

Naše rohatice vzbuzují respekt - rohaté jsou i ovce a berani mají své rohy mohutné a nahánějící strach. Co teprve kdyby se za vámi vynořil beran, kterému kromě dvou zahnutých beraních rohů trčí z hlavy ještě dva mohutné přímé. Tyhle ovce jsou jsou zřejmě populární nejen pro jejich vzhled, ale i proto, že mají zajímavou vlnu. Na jaře se mi podařilo s velkým přičiněním  D. Tlastoslava a jeho okolí (díky  ;-D) získat  hned dva pytle. Byla to dost smrdutá a silně znečištěná hromada a měla jsem sto chutí to všechno vyhodit. Nakonec jsem ale překonala odpor a pomalu se začala hromadou probírat, třídit a prát a prát. Hodně jsem toho musela stejně vyhodit, nedalo se to vyprat. I tak mi ale zbylo dost.


Na vlně z jacobů je zajímavá její barevná různost. Nejsou totiž jednobarevné, ale  flekaté. Tak mám barvy od bílé, přes šedou po odstíny hnědé. Jednotlivé části rouna se liší i kvalitou - od jemné po hrubší a sem tam bylo rouno promíseno tuhými bílými chlupy jakoby kozími.


Pro začátek jsem si z celého balíku vybrala šedé prameny sem tam promísené bílou. Nejdřív jsem česala na kartáčích a česanec stočila do ruličky. Pro druhý česanec jsem se rozhodla použít způsob zpracování, který jsem se nedávno naučila od Cyndy. (Thank you very much :- D ) Jedná se o zpracování česanců pomocí udělátka s anglickým názvem DIZ. Nemám pro tohle udělátko český název. Jestli existuje, prosím čtenáře, co ho znají, jestli by mi ho nenapsali do komentáře.
Oba česance jsem si spředla na vřetánku a upletla vzorky (opět poučena u Cyndy). Nevím, jestli je na fotkách vidět rozdíl, ve skutečnosti  je okem i pohmatem rozdíl patrný. Příze spředená z ruličky je nadýchanější, má větší objem, ale zase z ní více trčí chlupy. Příze spředená z česance se srovnanými vlákny má objem menší, ale je uhlazenější. Vyzkoušela jsem si tak to, co jsem dříve vyčetla v knížce Start Spinning, ale protože nejsem Angličan, nepochopila jsem všechno hned úplně do detailu.

vlevo z ruličky, vpravo s dizem

vlevo s dizem, vpravo z ruličky

Jedná se o to, že kvalita výsledné příze hodně závisí i na způsobu přípravy česance. Ve stručnosti ten první způsob je pak vhodný třeba na svetry nebo čepice, druhý způsob např. na ponožky.
Z téhle vlny bude šála. Já bych si zvolila první způsob, dceři se ale víc líbila pletenina z druhého způsobu, a tak bylo rozhodnuto.
Na spředené přízi se mi opět líbí vzniklý přirozený melír. Krása! Kdybych ho chtěla takto vytvořit záměrně, určitě se mi to nepovede.