pátek 30. prosince 2011

Karetkami na stužkovém stávku


Když budu počítat i navíjení osnovy do karetek a na stávek, mám za sebou asi den práce a na jeho konci něco, co se už karetkové tkanici docela podobá. Je v ní i plno chyb a buhužel ještě stále nevím, jak se mi podařilo to, co je dobře.

vymyslela jsem si podivný systém posunu utkané pásky, ale už vím, že to má být jinak
Nejprve jsem navlékala podle rozpisu, ale vzor se mi tvořil jen v pravé polovině pásky. Pak jsem si u kávy přečetla v jiné knize, že se karetky navlékají i ze zadní strany. To by vysvětlovalo většinu nalezených vzorů bez šipek udávajících směr otáčení.. Karetky se pak otáčí všechny naráz jedním směrem a jen jejich postavení určuje, jestli se bude jejich návlek stáčet vpravo nebo vlevo.
Předělala jsem návlek. Vykašlala se na kreslený vzor a levou polovinu jsem navlékla osově souměrně jako pravou. To by mělo fungovat.
Nefungovalo. Vzor byl sice souměrný, ale vypadal úplně jinak, než měl, ať jsem s karetkami otáčela vpřed nebo vzad. Byl to můj poslední materiál, těžce spředený a ručně barvený, a tak jsem se rozhodla pokračovat. Po deseti cm práce mě napadlo podívat se na rub stužky ... a tam to bylo! Vzor se tam tvořil nějakým záhadným způsobem sám. NECHÁPU!

konečně vzor!

Práci jsem otočila a dál už to byla hračka. Deset karetek a "jednoduchý" návlek umožňují hned několik variant vzoru. Já ale nejsem o nic mc moudřejší, než jsem byla. Jdu pohledat nějaký materiál o navlékání, musím na to přijít.

Použila jsem valašku spředenou z hrubých pesíků do trojnitky technikou navajo a předem barvenou rostlinnými barvivy. Béžová je barvená listy ořešáku královského, zelená červenou lískou a bílá je přírodní. Páska je 3 cm široká.