středa 28. prosince 2011

Karetky

Musím říct, že karetky mi po včerejšku lezly i do snu. Není divu, věnovala jsem jim téměř všechnu volnou chvíli. Nejdřív jsem si seskávala naši hrubou valašku do trojnitky, abych měla silnější materiál. Dělala jsem to na kolovrátku stylem navajo, což moc neumím a tak mě to stálo dost sil. Při kuchtění rychlého oběda jsem načetla všechny informace z knih, co doma mám, a takto vyzbrojena jsem se do toho po jídle pustila.
Elán mě opustil brzy. Z deseti karetek jsem nakonec navlékla jen šest pro nedostatek materiálu (a dobře jsem udělala, byla bych zamotaná ještě víc). Zabrala místo u krbu, což mi bylo několikrát vyčteno (dnes už tak tolerantní nebyli) a začala motat, a to doslova a do písmene. Ničím jiným se nedalo moje snažení nazvat. Na svou obranu musím říct, že to bylo tím, že jsem se křečovitě držela popisu v knize. Stálo tam - karetkou otáčet vpravo nebo vlevo kolem osy. Myslela jsem si, že když s ní otočím jedním směrem, musím ji zase napodruhé vrátit. To nevypadalo hezky. Začala jsem být zmatená. Nemají být náhodou vodorovně? A jak si vyložit směr otáčení? Zašmodrchaný kus se nepodobal vůbec ničemu. Zmocnila se mě lítost nad ztraceným materiálem a vztek na vlastní neschopnost.


Ať si říká kdo chce co chce o internetu a marnění času na něm, mně vždycky pomůže. Existují dobří lidé po celém světě, kteří se nezištně dělí o svůj um i vědomosti. Neměla jsem potuchy, že je to tolik rozšířená a oblíbená činnost.  Díky videím na you tube jsem konečně pochopila princip (ne vpravo a vlevo, ale od sebe a k sobě) a taky zjistila pravou funkci stužkového stávku. Dostala jsem ho totiž s už rozdělanou tkanicí, dělanou nějakým zvláštním systémem. Na videích je ale stávek využívaný právě pro tkaní s karetkami.
Pak už to šlo rychle. Vzor nic moc, to musím ještě vyzkoumat, jak to funguje, ale výsledek se alespoň vzdáleně podobal cíli.Při včerejším hledání jsem viděla tolik krásy! Člověk si najednou připadá jako naprostý břídil. S karetkami se v podstatě tká na celém světě a tomu odpovídají i vzory nebo výběr materiálu. Nemusí to být nutně vlna. Z tenké perlovky vznikají překrásné stužky určené na lemy oděvů nebo na náramek. Moje srdce si získaly překrásné vzory jihoamerických indiánů. Že karetek není nikdy dost, ukázaly obrázky prací, při kterých se využívaly i stovky karetek. Vzory mohou být geometrické, pravidelně se opakující, ale ve stužkách mohou být vytkané i obrázky - motivy rostlin, zvířat, viděla jsem i vánoční motivy.
Teď tedy vidím nové možnosti pro využití té nejhrubší vlny valašek - je pevná a vetkaná do stužky vypadá dobře. A jako velmi variabilní  a efektní technika je mi velmi sympatická. Tak jdu trénovat.