neděle 29. ledna 2012

Trocha pletení


V košíku se mi začala hromadit vlna napředená z letních barvících pokusů. Dost na to, aby už se z ní dalo začít něco dělat. A tak jsem začala. Narazila jsem ale na základní problém. Všechny odstíny jsou převážně tón v tónu a kontrastních barev mám jen pomálu, tak jak mi na konci sezóny došla v vlna k barvení. Když bych to shrnula - začátek sezóny přinášel převážně žluté a zelené odstíny, konec sezóny odstíny hnědé a růžovofialové. Příště si musím pro tohle období schovat více materiálu k barvení.

Začala jsem s norskými vzory. Klubka vypadala vedle sebe dostatečně kontrastně, v pletenině se ale barvy vzájemně pohlcovaly. Pletla jsem stylem "babička pletla a párala", hledala vhodné kombinace, ale přijde mi to mdlé. Potřebuje to oživit něčím tmavším nebo naopak bílým.


Také jsem se, uchvácená obrázky v barevném pletacím magazínu, pustila do pletení ponožek - od špičky. Vždycky jsem pletla ponožky shora ke špičce. Bylo to něco nového. Špičku jsem ještě zvládla, popis byl ale tak pomatený, že se mi nechtělo vykoumávat obrácený postup toho, co už dávno umím z druhé strany. A tak bylo dílo znovu vypáráno. A myslím, že jsem udělala dobře.Zbytek hnědého jacoba barvy oživil a něco nového jsem se přece jen naučila. Kolegyně mi ukázala pletení zesílené paty. Jednoduché a efektní, moc se mi líbí. Od této chvíle nepletu patu jinak, leda že by mi někdo předložil ještě něco lepšího.
zesílená pata - 1hladce a 1 sejmout, nit vzadu; rub všechna obrace; v následující řadě snímat oka nad upletenými a plést oka nad snímanými