čtvrtek 12. ledna 2012

Znovu karetky


Nenechala jsem se zdeptat minulými pokusy a znovu jsem si napnula osnovu na stávek. Tentokrát už mám za sebou několik shlédnutých videí a začínám se orientovat. A HLAVNĚ! Vím, kde jsem minule udělala chybu! Přesněji řečeno ne já, ale návod k obsluze. Vzor, do kterého jsem se pustila napoprvé, měl návlek očíslovaný v opačném pořadí. Proto mi vzor vycházel po rubu a ne po lícu.

Vlna určená pro tyhle účely došla, a tak jsem na stávek navinula (zase podle internetu) přízi Monika ve dvou barvách. Šlo to teď mnohem líp a rychleji, když už jednou člověk ví jak na to. Potřebovala jsem víc karetek pro vzor ( :-D já vím OW, tys to říkala), tak jsem zatím provizorně vyrobila karetky z kartonu.Osnova je vlastně vzájemně spojená a navinutá kolem dokola. Po vypracování utkané části se celá stužka posune. A protože se tkaním celá tkanice stále zkracuje, má stávek jeden z kolíků posuvný a tím se napětí reguluje. Moc chytrá věcička.


Karetek sice bylo víc, ale stužka je o mnoho užší než posledně díky tenčímu materiálu. Svou pevností mi připomíná pevné šňůrky, co se na nich nosí zavěšené klíče.

Vzor jsem zase zkoušela různě obměňovat. Někdy záměrně, někdy nechtíc. Stačí, aby člověk na chvíli vstal nebo na vás někdo promluvil a rázem nevím, kde jsem.