neděle 26. února 2012

Plstění s formičkou


Uplně jednoduchá forma suchého plstění - vezmete vykrajovátko požadovaného tvaru, naplníte ho vrchovatě vlněným česancem, chopíte se plstící jehly a za chvíli máte hotovo. Výhody - je tu menší riziko popíchání a dostanete přesný tvar. Nevýhody - dostanete právě a jenom ten jeden přesný tvar, také formiček vhodných tvarů není zas tak moc.Pak už záleží na tom, pro jaký účel a při jaké příležitosti si plstění s formičkou zvolíte. Můj návrh zní např. při práci s dětmi. Další návrh zní, použijte formičku tehdy, když něco chcete cyklicky zopakovat a chcete mít stále stejný tvar.

Můžete využít vykrajovátka na cukroví nebo dětská vykrajovátka na modelování. Můžete si i zakoupit formičky přímo určené pro plstění toho druhu. Počítejte ale s vyšší cenou, bývají z dovozu. Pro srovnání: sada 4 ks vykrajovátek 50 Kč x pro suché plstění 92 Kč. Vykrajovátko je na vykrajování, podle toho vypadá. Forma na plstění má naproti tomu tvary přímo pro naše účely. Vyberte si podle svého.

Jak se tedy s formičkou pracuje? Jak už jsem na začátku uvedla, natrháte si kousky česance a vkládáte různě přes sebe do formičky. Množství se odvíjí od toho, jak vysoký filc chcete mít. Když budete chtít například trojrozměrné vajíčko, jako já, spolyká formička docela dost vlny. Při plstění píchejte silnější jehlou rovnoměrně do všech míst a zejména po okraji tvaru. Po určité chvíli je třeba formičku sundat a filc odtrhnout od podložky a otočit. Kdybyste totiž filcovali jen z jedné strany, zafilcovali byste si budoucí výrobek do podložky tak, že by vám v něm držely i kusy molitanu. Práci tedy několikrát otočíme a ke konci ji už ani nemusíme do formičky znovu vkládat. Slabší jehlou si už tvar doupravíte.
Dokončení finální podoby je už na vás. Můžete připlstit vzor s formičkou i bez ní. Můžete dovyšívat nebo pošít korálky. Můžete i kombinovat uvedené techniky.


Tak příjemné plstění ;-)