úterý 24. dubna 2012

Krok má novou kamarádku, aneb Kozí příběh 2


Nikdy neříkej NE! Nechtěla jsem kozy a najednou se mi po zahradě prohání hned čtyři. Věrní čtenáři si možná vzpomenou na letní kozí trampoty. Obě kozy zlobit nepřestaly. Postavily si tvrdou kozí palici a jak mohly, tak škodily.
Přišla ale zima a kozenky byly nastěhovány do chlívku ke králíkům. Místo aby si, potvůrky jedny, vážily dobroty své živitelky, škodily opět. Tak například si usmyslely, že ta malá chlupatá stvoření dostávají do misky něco lepšího, než ony. A to by bylo, aby neochutnaly. Dostat se přes pletivo byla hračka. A když už tam strčily mlsný čumák, co takhle se rovnou do králíkárny nastěhovat? Lidi se taky mačkaj v panelácích, tak proč by nemohly kozy? Každá si obsadila jeden kotec, králíci ať si užívají svobody. Asi je jim zima, usoudila jejich živitelka a navlekla je do vesty po babičce. Když můžou mít oblečky psi, proč ne kozy?  Hmm, že nám to ale sluší, chválily si kozy, ale králíkárnu okupovaly dál.Že je koza chytré stvoření, dokázaly hned několikrát. Přece nebudou v chlívku potmě, a tak se naučily rozsvěcet. Jídlo až pod nos, králičí bejváček, žárovka místo slunka, co víc si přát? Jen lidem okolo už začínala docházet trpělivost.
Kozy se ani neměly k žádnému mateřství a k čemu potom užitkové zvíře, když z něj není užitek? A tak se jakýmsi neplánovaným řízením osudu jedna z nich - Balbína přestěhovala k nám. Na převýchovu. Naše ovce prý z každého neposlušného tvora udělají beránka. No, nevím. Balbína se rozkoukává, ale zatím nezlobí. Poslušně běhá v závěsu za bečícími tetkami.

Jen když přijde Krok, změní se rázem její poklidný venkovský život. Konečně to psisko našlo někoho, kdo ho v jeho hrách následuje a neschovává se zbaběle do stáda. Balbína si s ním ráda hraje na honěnou. A funguje to oboustraně. Jednou honí Krok, podruhé Balbína. "Jdeme za Balbínou!!!", žebroní Krok několikrát za den u vrátek a jakmile vykročíme směr ovečkov, může si nadšením uvrtět ocas. Tenhle obrázek miluju. Balbína mi připomíná bělouše, uhánějícího prérií. A Krok si to viditelně užívá.