pondělí 30. dubna 2012

Olšová

barveno pilinami z olše lepkavé
Nevím, jestli vůbec můžu psát, že jaro je v plném proudu. Letní teploty zblbly i přírodu. Třešně i slivoně tryskem odkvetly a do rána rozkvetly jabloně. Je to jak ve zrychleném filmu.

jedna z našich pěti třešní, napůl planá, ale s výbornými plody

Ale já tomu trochu napomáhám. Těším se na barvířskou sezonu a tak všechno popotahuji očima. Třeba na list břízy - tu nádhernou žlutou si musím zopakovat.
Prozatím jsem se spokojila s tím, co je po ruce - s olší.

toto je ilustrační obrázek, teď je olše ještě bez listí

Olše je pro náš kout světa docela typický strom. Je tu vlhko a jí to vyhovuje. Když říznete do olše, překvapí vás nádherná oranžovohnědá barva. Tak taková by se mi přenesená na vlnu moc líbila. Ale je to vždycky tak, že výluh je nakonec jiný a výsledek taky. Prozatím jsem vyzkoušela piliny. V barevném roztoku jsem pak barvila vlnu z našeho Bivoje, předem namořenou v kamenci. Výsledná barva vlastně barvě pilin docela odpovídá. Chtěla bych ještě zkusit barvit jen samotnou kůrou olše, ta mi připadala více oranžová.

Tady je pro srovnání barva olše vedle barvy jmelí. Docela spolu ladí. Bivojova vlna je hodně hrubá a pevná. Uvažuji o háčkovaném koberečku k posteli. To těch klubek ale musím nadělat poněkud více.