čtvrtek 24. května 2012

Nikdy neříkat Nikdy!

můj nový pomocník
 Před časem jsem se tady zmiňovala o tom, že česačku na vlnu vlastně ani nechci, poněvadž vlna na ní učesaná zrovna nesplňuje moje představy. Kaju se. Přehodnotila jsem své přesvědčení od okamžiků, kdy na půdě ještě zbývá několik sáčků s loňskou vlnou a k nim přibyly pytle s vlnou letošní. Tohle nemůžou moje ruce zvládnout! Pochopila to i rodina - dostali strach, že se v té vlně úplně utopíme.

A tak mě zainvestovali polovinou a druhou jsem dodala po usilovném šetření já (odpustila jsem si pár hadérků na sebe, nějaké ty zbytečnosti a vida!) a mám ji. O víkendu objednáno a ve středu dodáno, tomu říkám pružnost trhu. Dlouho jsem váhala, jestli vsadit na českého výrobce a neozkoušenou pomůcku, ale nakonec mě přesvědčilo to vydání. Když už tolik peněz, tak na věc, kterou vídám používat přadlenky kol dokola matičky Země.
Myslím, že jsem se nerozhodla špatně. A vzhledem k objemnosti pytlů si nechala dodat hned tu největší na desetidekové česance. Jako že si budu česat rovnou na celé klubko. Ještě týž večer jsem česala jacoba. Nefotila jsem, vzhledem k osvětlení i mému zápalu k dílu to nemělo cenu. Z jednoho česance ale bylo pidiklubko. Zřejmě jsem na buben česačky nenačesala zmiňovaných deset deka.

Dnešní den byla nová kamarádka - pomocnice vytažená na vzduch a slunko. Krásně mi k práci voněla včelím voskem. Touhle vůní vonívá manžel, když se vrací od včel. I barva vlny byla medová, vlastně olšová. Další díl vlny barvený olšovou kůrou.


První vyčesání vypadalo přesně tak, jak jsem nechtěla. Rostlinné zbytky a hlavně drobné vlněné zacuchaninky nesplňují moji představu pěkně vyčesané vlny. Přesně takto vypadala vlna kamarádek, kvůli které jsem se česačce vyhýbala. Večerní hledání na internetu mi ale ukázalo několik možných cest k získání lepšího výsledku.

česáno poprvé

Česanec jsem natrhala, vybrala nejhorší nečistoty i chuchvalečky a znovu s ním do česačky. Po druhé už to vypadalo lépe.

druhé česání
 Z internetu jsem odkoukala i bezva fintu na sejmutí česance z bubnu.


Postup jsem zopakovala ještě jednou. Potřetí vyčesané už se mi líbí.

třetí česání

a ještě trochu valašky - barva rebarbory