středa 2. května 2012

Sluneční konzerva

Barvení s vydatnou pomocí sluneční energie
Někdy jsem při pátrání na webu narazila na ukázky barvení ve sluneční konzervě. Barvy vypadaly úžasně, pokus nenáročně, ale popis založení této konzervy jsem nenacházela. Loňský rok jsem tedy hodně improvizovala a umísťovala do sklenic barvící pokusy, podobné těm, které jsem vařila. Dostala se mi ale do ruky nádherná knížka a v ní SLÁVA! popsaný postup, jak se takové sluneční barvení vlastně dělá. Je to jednoduché asi tak, jako když si vaříte čaj.


Připravíte si zavařovací sklenici se šroubovacím víkem (nebo takovým tím přicvakávacím). Předmoříte si vlnu v kamenci. Dále si připravíte rostliny, se kterými budete barvit. Mělo by jich být stejné množství, jako barveného materiálu. Do sklenice se vkládá střídavě čerstvý rostlinný materiál s barveným materiálem. Zaleje se to horkou vodou, zavíčkuje a dá na sluníčko. Třeba na parapet u jižního okna nebo do skleníku. Dobré je sledovat počasí, protože barvení probíhá několik dní a když je z nich většina pod mrakem, výsledek nebude valný. Konzerva se založí poránu, aby se využil celý slunečný den. Sluníčko udržuje teplotu ve sklenici, barevné pigmenty se vyluhují do nálevu a následně barví vlnu nebo jiný materiál. Slunku můžeme napomoci i tím, že sklenici zezadu obložíme něčím, co odráží sluneční paprsky zpět, např alobal nebo zrcadlo.
Sledujeme proces barvení a po několika dnech jej můžeme ukončit. Necháme schladnout na pokojovou teplotu a opatrně vymácháme, případně ustálíme v octové lázni.
K tomuto barvení se dají využít například květy. Napadlo mě vyzkoušet sluneční barvení s červenými květy kdoulovce. Každoročně mi bohatě kvete. Okvětní plátek mi po rozetření zanechal na prstu barevnou stopu, třeba by to mohlo fungovat.


První čtvrthodina mě velmi překvapila. Do vlny i lnu se začala uvolňovat růžová barva. To by byl ideál.
1.den

2.den
 Sklenici nechám stát ve skleníku alespoň týden a pak se pochlubím. Může se stát, že se barva z vlny vymáchá, ale já doufám, že tam tahle nádhera zůstane.

Zdroj: Burgess, Rebecca: Harvesting color, Artisan