úterý 1. května 2012

Smetánka lékařská - přírodní barvení

Překrásný název dostala do vínku od našich předků tahle rostlinka. Věděli dobře proč ji tak nazývat. Ještě když jsem chodila do školy, sbírali jsme ji jako léčivku. A léčivých schopností má smetánka nepočítaně. Mladé listy se dají přidávat do salátů, obsahují vitamín C, který zjara hodně chybí. Ještě než jsme začali s chovem včel, vařila jsem z květů nepravý med. Byl výborný. Pampeliškové víno jsem sice ještě neochutnala, ale slyšela o něm. A pampeliškové mlíčí jsme sbírali i jako přilepšení králíčkům (s opatrností, všeho moc škodí).

V době, kdy do zahrad vtrhly sekačky na trávu, dostala smetánka nepěkné přízvizko - úporný plevel. To co dříve nikomu nevadilo a naopak bylo vítáno - děda chodil síct králíkům právě tam, kde bylo mlíčí, dnes vyzývá k boji. Bojuje se v lepším případě nějakým rýpadlem, v horším pesticidy. Nerozumím tomu. Proč by mi nemohly na jaře kvést v trávníku smetánky a sedmikrásky a v červnu zvonky a kopretiny? Proč dokonalá zahrada = vyholená zahrada? Proč zahradník, co neseče alespoň jednou týdně, rovná se nepřítel a nepořádník? A poslední otázka - kde se má potom hmyz, včetně včel, napást, když jim toho většinu oholíme dříve, než to vykvete?


Žlutá záplava trvá v závislosti na počasí vždy jen pár dní. Loňský rok jsem to nestihla. Odkvetly dříve, než jsem si je stačila natrhat. Ale letos jsem se připravila. Vlna předem namořená v kamenci čekala, až nasbírám dostatečné množství květů(plný hrnec).


Že to bude barvit, prozradila už moje trhací ruka. Byla úplně oranžová a umýt to šlo jen ztěžka. Taška byla plná a na louce nic neubylo. Zajímalo by mě, která část květu vlastně barví. Je to pyl? Nebo se přidají i žluté okvětní lístečky? Barvící lázeň voněla po medu a měla medově žlutou barvu. Část květů jsem odložila na pokus se sluneční konzervou.


Do žluté lázně jsem potom  ponořila vlnu z naší merinky Matyldy, z holek valašek a z berana, všechno předmořené v kamenci. Výsledek nebyl tak krásně žlutý jako třeba u Lavendelblau, ale rozhodně lepší, než se mi to (ne)podařilo loňský rok. Výsledek byl zajímavý i tím, jak každý druh vlny chytl jiný odstín, přestože se barvily společně. Nejvíce se obarvila hrubá vlna z berana a konce pramenů - pesíky. Opět se mi potvrdilo, že čím hrubší vlas, tím lépe chytá barvu.
7 komentářů:

 1. Vladko dalsi zajimavy pokus,ja uz konecne mam ten kamenec tak zase neco vyzkousim.Jsem zvedava co vykouzlis z te konzervy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Elli, těším se, čím se pochlubíš. Uvidíš, že s kamencem je to hned jiné. A konzerva ve vašem australském sluníčku je ideální způsob. Článek o ní vyjde dnes odpoledne.

   Vymazat
 2. Vlaďko, to je moc hezká barvička!! Poraď mi, prosím, kde seženu kamenec. Čím dál víc mě to přírodní barvení láká. Krásný den. J

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jituš, kamenec hlinito draselný kupuju u nás v drogerii. Je fakt, že ve městech prodavači ani neví, že existuje. Využívá se na venkově při zabijačkách. Vypadá to jako jemně mletá sůl. Snad by ti ho mohli objednat, ale myslím, že jsem ho kdysi viděla i na internetu. V Německu, jak jsem vyrozuměla z blogů, snad mají už speciální přípravek na moření právě pro barvíře. Jinak mořidel je více, články o nich jsou v přípravně. Ale kamenec bude asi nejšetrnější k ŽP.

   Vymazat
  2. Vladi, díky za radu a půjdu prověřit místní drogerie. Uvidíme jak uspějí .... nebo spíš jak uspěju já :-D

   Vymazat
 3. Ty mi pripominas kolik jsem toho zapomnela :)

  OdpovědětVymazat
 4. Příroda se probudila ze zimního spánku a ty Vlaďko začínáš opět svou barvířkou magii.Tak ti přeji ať i letos vyzískáš velkou škálu barev.A ať se tě drží tvé nadšení pro věc.

  OdpovědětVymazat