úterý 1. května 2012

Smetánka lékařská - přírodní barvení

Překrásný název dostala do vínku od našich předků tahle rostlinka. Věděli dobře proč ji tak nazývat. Ještě když jsem chodila do školy, sbírali jsme ji jako léčivku. A léčivých schopností má smetánka nepočítaně. Mladé listy se dají přidávat do salátů, obsahují vitamín C, který zjara hodně chybí. Ještě než jsme začali s chovem včel, vařila jsem z květů nepravý med. Byl výborný. Pampeliškové víno jsem sice ještě neochutnala, ale slyšela o něm. A pampeliškové mlíčí jsme sbírali i jako přilepšení králíčkům (s opatrností, všeho moc škodí).

V době, kdy do zahrad vtrhly sekačky na trávu, dostala smetánka nepěkné přízvizko - úporný plevel. To co dříve nikomu nevadilo a naopak bylo vítáno - děda chodil síct králíkům právě tam, kde bylo mlíčí, dnes vyzývá k boji. Bojuje se v lepším případě nějakým rýpadlem, v horším pesticidy. Nerozumím tomu. Proč by mi nemohly na jaře kvést v trávníku smetánky a sedmikrásky a v červnu zvonky a kopretiny? Proč dokonalá zahrada = vyholená zahrada? Proč zahradník, co neseče alespoň jednou týdně, rovná se nepřítel a nepořádník? A poslední otázka - kde se má potom hmyz, včetně včel, napást, když jim toho většinu oholíme dříve, než to vykvete?


Žlutá záplava trvá v závislosti na počasí vždy jen pár dní. Loňský rok jsem to nestihla. Odkvetly dříve, než jsem si je stačila natrhat. Ale letos jsem se připravila. Vlna předem namořená v kamenci čekala, až nasbírám dostatečné množství květů(plný hrnec).


Že to bude barvit, prozradila už moje trhací ruka. Byla úplně oranžová a umýt to šlo jen ztěžka. Taška byla plná a na louce nic neubylo. Zajímalo by mě, která část květu vlastně barví. Je to pyl? Nebo se přidají i žluté okvětní lístečky? Barvící lázeň voněla po medu a měla medově žlutou barvu. Část květů jsem odložila na pokus se sluneční konzervou.


Do žluté lázně jsem potom  ponořila vlnu z naší merinky Matyldy, z holek valašek a z berana, všechno předmořené v kamenci. Výsledek nebyl tak krásně žlutý jako třeba u Lavendelblau, ale rozhodně lepší, než se mi to (ne)podařilo loňský rok. Výsledek byl zajímavý i tím, jak každý druh vlny chytl jiný odstín, přestože se barvily společně. Nejvíce se obarvila hrubá vlna z berana a konce pramenů - pesíky. Opět se mi potvrdilo, že čím hrubší vlas, tím lépe chytá barvu.