sobota 16. června 2012

Thank´s to Cyndy - díky Cyndy

I v našich končinách u různých chovatelů můžeme občas spatřit zvířátka, která jsou pro nás exotická. Např. lamu.
Myslela jsem si dříve, že lama je prostě lama. Omyl.  Podobně jako ovcí je spousta plemen i lama se může lišit podle druhu.
Myslela jsem si, že alpaca je prostě vlna z lamy. Omyl. Lama alpaca je druh lamy, roztomilé okaté zvířátko s nádhernou jemnou vlnou.
Dočetla jsem se, že tahle zvířátka, chovaná pro vlnu, se ještě dál rozdělují do druhů podle křížení. Na mě poněkud složité.

I had no experience with alpaca wool earlier. I could only watch it on various websites and dream about it.
But there is a good friend over the ocean. We made the exchange and I could try to spin this lovely material. Thank´s to goodness Cyndy

I wanted a thin thread. So I spun these two colors on my drop spindle. I had more control over thread than on a spinning wheel.

Dostalo se mi to potěšení vyzkoušet si práci s tímto překrásným hebounkým materiálem. Díky laskavosti Cyndy.
 Dvě nádherné přírodní barvy alpaca huacaya (ilustrační foto), česance lehounké jako chmýří vyzývaly k okamžitému zpracování. Všechno ostatní šlo stranou.

shora: dvojnitka - jednonitka - česanec

Už více než rok den co den pilně trénuji předení. Na kolovrátek jsem si ale s tímhle krásným materiálem netroufla. Rozhodla jsem se pro spředení na vřetánku. Mám pocit, že tady mám větší kontrolu nad výsledkem. Chtěla jsem tenkou nitku pro pletenou krajku a to se, myslím, podařilo.

První vzorek byl už vypraný a vyčesaný, stačilo jen začít příst. Na druhém vzorku jsem měla možnost vyzkoušet si všechno pěkně od začátku. Horká saponátová voda vlně vůbec neublížila. Do druhého dne bylo vše suché, to ovčí vlna se suší tak týden. Nejprve jsem opatrně česala na kartáčích, ale pak jsem to riskla. Nová česačka by tohle měla zvládnout. A zvládla to skvěle. Stačilo vlnu přečesat dvakrát a pak, přesně tak jak jsem se to na dálku naučila od Cyndy, stáhnout česanec z bubnu česačky skrz diz (pořád ještě nemám český název pro tohle udělátko). Vzniklo nadýchané klubko dlouhého česance. Opravdu krásně se z něho předlo. Na jednom konci pomalu ubývalo nadýchané česancové klubko a na druhém konci přibývala na vřetánku tenká stříbrná nit.


Second fiber I washed at first. Then I carded it in a drum carder and made roving with a diz. I spun it on a drop spindle again. It was very funny. 

Alpaca yarn is very nice and very soft. I like it very much. I am going to knitt a lace shawl of it.


Po celou dobu se mi hlavou honily nápady, co dál se spředenou přízí. Mám představu něčeho pleteného krajkového. Mrzí mě, že neumím tkát, to by bylo určitě také krásné. Nebo zvolím náročnou techniku a zkusím šál paličkovat? Bude to těžké rozhodování.

V každém případě jsem spokojená, sen se mi už splnil. Držela jsem ve svých rukou tento krásný materiál, cítila jeho hebkost, poslouchala jednotlivá vlákna, o jaké zpracování si říkají. A to všechno díky jedné dobré přítelkyni.

Díky Cyndy!
Thank you, Cyndy!