čtvrtek 26. července 2012

Barvičky z louky - třezalka


Procházka po rozkvetlé louce byla pastvou pro oči. Všechno krásně kvetlo. Kromě toho louka nabízela i několik barvířských rostlin. Odkvétá šťovík, kvete řebříček i třezalka, brzy pokvete vratič. Na jeho barvu se zvlášť těším. Jistě je tu i pár dalších rostlin s barvivem uvnitř svého těla, které jsem ještě neobjevila.
Já začnu těmi osvědčenými. Třeba třezalkou. Loňský rok jsem měla docela dobré výsledky.


třezalka je známá barvířská rostlina


Barvivo jsem měla na rukou už při trhání. Otrhala jsem si mikrotenovou tašku květenství a na louce to ani nebylo poznat. Jeden její kout je vyloženě třezalkový.
Odvar měl barvu červenohnědou a také tak barvil. Na konci barvení jsem do barvící lázně přidala prací sodu a lázeň ztmavla. Valaška mořená kamencem měla sem tam nádech zlaté a sem tam zelené, většinou ale byla červenohnědá.

Nevylévejte nálev! Má totiž ještě docela dost síly. Nechala jsem ho stát dva dny, než jsem se opět dostala k barvení. Pod pokličkou zatím dostal temně červenohnědou barvu. Nastrkala jsem do něj vlnu, hedvábí i len a bavlnu. Všechno krásně chytalo barvu.Po vymáchání a ustálení octem však odstín hodně zesvětlil. I tak se mi barva líbí, zvláště na hedvábném šálu.Poslední zbytky barevné lázně jsem slila dohromady se zbytkem odvaru z řebříčku. Barva je jemně zelená.

Druhý pokus bylo barvení celou natí i s květem. Loňský rok jsem dostala takovou zvláštní nafialovělou barvu. Letos se to nepovedlo. Pouze u malého vzorku merina. Zbytek vlny chytil jen jakousi špínu, a tak jsem přidala kamenec. Jenže to bych potom měla stejnou barvu jako z předchozí várky. Zkusila jsem přidat sodu. Jestli to budete zkoušet, tak opatrně. Povedla se zase malá sopečná činnost a spolu s ní jasně zelená.

třezalka nať + kamenec + soda
 Další dva odstíny vznikly z odvaru dvou rostlin - třezalky a šťovíku. Rezavožlutá připomíná barvu cibulových slupek, je ale jiná.

Světlejší barva je získaná z druhé lázně, která měla ještě dost síly k barvení.

Celkem jsem tak z jedné rostliny získala spoustu barevných odstínů, což je skvělé.

třezalková paleta barev