čtvrtek 5. července 2012

Česance z česačky

malé česance z česačky - vlna z valašky

Před časem jsem se tu v jednom článku vyjádřila, že kartáče češou lépe než česačka. To jsem ještě česačku neměla a soudila jsem jen podle česanců z ní, které učesal někdo jiný.
Teď to vidím jinak.

Ať vezmete do ruky jakýkoliv nástroj, výsledek záleží spíš na ruce samotné, než na nástroji. I na spokojenosti s výsledkem. Znáte to? Takovou tu otázku - Stačí to? Někomu stačí, někomu ne.

Tomu někomu, kdo zmíněné česance česal, zřejmě stačilo projet vlnu česačkou jednou. Když mi nevadí různé nečistoty, zástřihy, chuchvalečky, nestejnoměrně sčesané vlasy vlny, pak to stačí. Příze bude nerovnoměrná, sem tam buclík nebo nopek. Od ručního předení se velká rovnoměrnost nečeká.
Já jsem ale zmlsaná a všechny uvedené nedostatky mi v přízi vadí. A tak při každém česání překonávám nedočkavost už už příst a češu vícekrát.

Poprvé rozvolním pramínky vlny, vytahám poslední hrubší nečistoty. Dávám do česačky po malých částech.


Podruhé stáhnu česanec z bubnu pomocí rolování, vyklepu další nečistoty a česanec si podélně natrhám na 4 kusy. Z každého kusu postupně odtrhávám malé množství vlny a znovu vkládám do česačky.

rolováním jde česanec z bubnu lépe dolů

vlákna v česanci jsou ještě dost zacuchaná

nové vkládání vlny, prameny jsou lépe uspořádané než poprvé
i po druhém nebo třetím česání se najdou malé cuchaninky a nečistoty

Stejně to udělám i potřetí, někdy i počtvrté, to podle výsledku. Pak už je vlna načesaná k mé spokojenosti.


Česanec se dá použít k předení v podobě, v jaké jsme ho z česačky stáhli. Není to ale moc pohodlné, a tak si o dál upravuju. Ale o tom za jindy.