úterý 10. července 2012

Jenom jeden den


Už dlouho jsem nevložila žádné povídání o zahradě. Není o čem psát. Jaro bylo mrazivé ještě i po zmrzlících. Pak přišly deště. A ne jen tak ledajaké. V loukách stála voda, okolní bažiny se naplnily, dalo se čekat, že TO přijde. Zvláště když k vlhku přibylo ještě horko a dusno.
Každá městská návštěva, která se tu mihne, se loučí se slovy: Vy se tak máte! Tady je takový klid, čerstvý vzduch! My bychom byly celý den jen venku!
Nebyli! TO se prostě nedá vydržet. Jen vystrčíte po ránu nos, už se na vás vrhají hejna bzíkavých, štípajících potvůrek. Chvíli odoláváte, statečně běháte s konví, sem tam vytrhnete plevel, ale pravidlo je BÝT STÁLE V POHYBU! Cožpak na nohou, to už jsem si zvykla, tam ať si koušou. Když se mi ale pokoušejí vlézt i do uší, nosu nebo očí, prchám. A tak zahrada hyne. Hyne pod nepřízní počasí, hyne pod tlapami hyperaktivního Kroka a hyne nedostatkem mojí péče.
Naštěstí jsou tu moje nejoblíbenější květiny - denivky. Nespálil je mráz. Neumlátily je Krokovy tlapy, a to si přes ně úporně vydupával pěšinku kolem plotu. Nevadí jim rozmarné počasí - kvetou i v dešti. A nepotřebují plít, jejich kořenový systém totiž plevel mezi ně nepustí. Prostě skvělá kytka přímo pro mě stvořená. Jen jeden drobný nedostatek má - kvete jeden jediný den. Na druhou stranu ale na jednom stonku je spoustu květních poupat a z jedné rostliny trčí několik takových stonků. Květy se pěkně střídají a zahrada je tak rozkvetlá od jara do konce léta.


Denivky jsou také druhově hodně rozmanité. Můžete mít odrůdu nízkou, do skalky, můžete mít štíhlé vysoké rostliny s drobnějšími květy, můžete mít mohutné rostliny s květy většími než dlaň. Varianty jednoduché, varianty plnokvěté, varianty jednobarevné nebo vícebarevné, to všechno denivka nabízí. Tady je pár fotek těch, co už začaly kvést.uvnitř květu často spatříte tyhle malé vosičky
A ještě jedna nenápadná, ale krásná kytička v mé zahradě má květ jen na jeden den, tedy vlastně na jednu noc - pupalka. Když ji chcete vidět, musíte si přivstat. Rozkvétá v noci, po ránu se ještě osuší na ranním sluníčku a pak její květ zhyne.


Jednodenní květ mají i máky na mém záhoně za domem. Mezi mák setý se mi zatoulal i tento okrasný a krášlí zeleninový záhon.


4 komentáře:

 1. Vlděnko, ty denivky jsou překrásné a těch úžasných barviček a i okrasný mák je nádherný. S tím počasím a jeho následky je to fak děs. Teď na vás, tam dole na jihu republiky, myslím dost často, protože když slyším zprávy nebo kouknu na radarovou mapu ČHÚ a vidím tu hrůzu, tak si říkám, jak asi přežíváte a jen doufám, že se vám nic zlého nepřihodilo. Měj hezký zbytek dne.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je nářez! Denivky mám taky moc ráda. Mám sice jen 3 druhy, ale miluju je! U Tebe je to jak v botanické zahradě :)
  A takový krásný mák jsem teda ještě neviděla..

  OdpovědětVymazat
 3. Tohle povídání mi připomnělo knihu Betty Mac´Donaldové "Vejce a já".Znám to,někdy je atak zeleně a přírody k neunesení a pryč je veškerá romantika ;o)).Moc zdravím Mokopa

  OdpovědětVymazat
 4. Gorgeous Lilies!! Thanks for the show!!!

  OdpovědětVymazat