pátek 20. července 2012

Nerozmazlujte kozy

Kozí trio
Pravidelní čtenáři tohoto blogu vědí, jak statečně jsme s manželem odolávali naléhání dcery, že koza by byla pro nás přínosem. Taky vědí, jak to dopadlo. Co by rodiče pro své děti neudělali, že? Nejenom že koza zdobí naše pastviny, ale je tam dokonce čtyřikrát. Dorotka je jasná, kdo by odmítal drahocenný kašmír. Pak přišly na svět její dětičky a kozy byly tři. Od tohoto okamžiku se začaly naplňovat naše pesimistické předpovědi. Pak začaly na jiném místě jiné kozy zlobit babičku a najednou u nás byly kozy čtyři. Dorotka si přestala myslet, že je ovce, a založila vlastní tlupu čtvernožců. Samostatnou. Přestali sklánět hlavy a okusovat trávník, postavili se na zadní a za krátký čas nadělali ze všech stromů a keřů v dosahu bonsaje.
Neplánovali jsme si ponechat kůzlata, ale když ten kašmír je tak úžasný... Do světa k novému páníčkovi šel tedy jenom Bertík (ne na pekáč, ale do chovu!). Jenže Bertíka v ten samý den a v tu samou hodinu nahradila bílá kozička Bambule (tahle úžasná jména vymýšlí dcera, my si je pak nepamatujeme, takže ji oslovujeme Bimbula, později Izolepa nebo Svízel Přítula - pochopíte proč).

Bambulka

Bambulka si nás od začátku získala. Milé, přítulné, od minulých majitelů vymazlené kůzlátko. Jen jsme přišli, už byla u nás a jako pejsek pořád za námi. Zastavili jsme a žďuch! přitulila se hlavičkou. Přisedli jsme si k ní, šup s hlavičkou do podpaží a mazlit!


To se nám samozřejmě líbilo, takové přítulné zvířátko. Ani za svou přízeň nic nepožadovalo. Vlastně jen jeden požadavek mělo.

Nééé, neopouštějte měěěěěěěě!!!! Ozývalo se nespokojeně, když jsme se brali k odchodu.
Nééé, nééé, nééé!!! Ječelo kůzle, když jsme mizeli za brankou a snažilo se prodrat za námi.
Néééééééé, néééééééééééé, nééééééééé, nééééééééééé!!!!! Řvalo kůzle doprovázejíc nás kolem plotu. Když už dál nemohlo, měnil se jeho nářek v hysterický řev. Néééééééééééééééééééééééééééééééééé!!! Kůzle si narvalo hlavu do plotu a snažilo se procpat malým otvorem za námi. Nezbylo, než se vrátit, kůzle vyprostit, chvíli ho přemlouvat, aby bylo hodné, ošálit ho nějakým pamlskem a tajně se vzdalovat. Jenže kůzle není hloupé. Šťavnatou větvičku si hlídá a rychle pojídá, aby mu jí někdo ze stáda neschramstnul, ale zároveň sleduje každý náš pohyb. Ne e e e! S plnou pusou protestuje proti našemu odchodu. Ne e, ne e,
ne e! Opouští dobré jídlo a spěchá za námi.
Néééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééééé!!!
Ječí opět kůzle za plotem s pohledem na naše záda. Slabší povahy to nevydrží a vrátí se ještě několikrát. Ty silnější povahy se snaží kůzle "vychovat" nevšímavostí.


Oddechli jsme si teprve, když Bambulku ostatní přijali do stáda. Začala chápat, kam patří. I když chvíli to trvalo. Zvlášť když jí ty slabší povahy dělaly pomyšlení. To si taková kozenka udělá mek mek a už je vysazena do výšky, aby dosáhla na lupení. Nebo si udělá méé, méé a už se vede na obojku na procházku, což je pro takovou kozu něco, jako pro vás den strávený v pražském Palladiu.

Ale kdo by odolal těmhle očím, viďte?


15 komentářů:

 1. Musíte mít opravdu rozsáhlejší pozemky, protože jinak nechápu, jak takové stádo uživíte. My jsme si neprozřetelně nechali o dvě ovečky navíc, to pak je víc jehňat:-). Letošní suché počasí trávě moc nepřálo, teď už se to ani nezachrání(aspoň u nás). Ožraly nám stromy, co to šlo. Chceme si pořídit jiné plemeno, které vypásá vánoční plantáže. U nás není k mání. Dovezli jsme si beránka ze Saska a teď máme zamluvenou ovečku v dolním Rakousku. Jenže počet ovcí se musel snížit. Navíc jsem si po pádu ze schodů zlomila nohu, celé prázdniny ji budu mít v gipsu a šlapat na ni nesmím. Tím odpadla moje pomoc ve formě pasení, kde se dá. Tak se nedalo nic dělat a nastala domácí porážka třech ovcí. Ještě že jsem u toho nemohla být, přece jen jsem si na některé zvykla. Když jsem se ptala chovatelky v Sasku, jestli taky nějaké beránky sní, řekla, že ano. Že zvíře má mít ten svůj limitovaný život pěkný, ale je to přece jen hospodářské zvíře. Tak se s tím musím smířit, jinak to nešlo. To se tedy máte, když můžete zvířátka ještě přibrat. Maruna P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak, že jsme přibrali pozemky, provedli nějakou výměnu. Paseme střídavě na jedné pastvě, zatím druhá obrazí a pak zas přeženeme. U vás sucho, u nás neustále prší. Navíc svoji zahradu kolem domu neseču sekačkou, ale kosou, každý den kousek poseču a odvezu holkám(a mám taky anglický trávník :-)) Jednoho beránka a kozu už jsme taky snědli, nemáme zvířata na okrasu. A do podzimu budou pryč další tři kusy. Jehnička už se stěhuje příští týden a beránci budou snědeni. Pro mě je skoro horší období zima. Jestli bude dost sena. Na nějakou otavu to teď nevypadá.

   Vymazat
  2. To s tou nohou je pěkná smůla, přeji brzké uzdravení!

   Vymazat
  3. Ďěkuji. Jsem oběť počasí a vlastní blbosti. Vichřice, střešní okno, voda na schodišti, utírání v noci = sádra. Seno nadělané není, kde se letos koupí, to se neví, jsme už ale rentiéři, tak to muž snad zvládne sám. Sedím si na internetu a brouzdám. Ze tvých stránek vede plno pěkných odkazů a ty vedou dál, takže se nenudím. A udělím si bolestné. Koupím si tu kouzelnou truhličku na zpracování vlny. Jsem jenom takový drobný šmudlálek, ale proč bych si taky něco nezkusila:-)Maruna P

   Vymazat
  4. S nohou v gypsu bych se nechala obskakovat a šmušlala bych si ty svoje nitečky, to by byl ráj. Jen bych si musela odmyslet tu bolest a nepohodlí. Vlastně ti není co závidět. Drž se.

   Vymazat
 2. Já jsem slabší povaha a asi bych spala u plotu s kůzletem:-)
  Skoda,že máme maličky pozemek,hned bych měla zvířátek plnou oboru a v dobrém závidím i když moc dobře vím kolik to vše obnáší dřiny,odříkání,ale také kousek radosti.
  Přeji krásné léto:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radosti je hodně, bez ní by to nešlo. Každý den polaskání se zvěřincem, už si to jinak neumím představit. A Bambulka už se taky chová slušně. Meká jen chvilku.
   Krásné léto bych přála všem, protože jestli je u vás jako u nás - šero, déšť, zima, že i pes nevystrkuje čumák z boudy, tak už je to docela otravné. Takovou normální teplotu 25°C bych si představovala...

   Vymazat
 3. Ale jsem se nasmála! :o))) Taky jsem si vědoma, že ten zvěřinec je hlavně starost, ale ty jejich tlamičky a kožíšky a očička a to, že vůbec jsou...No taky závidím (v dobrém..)
  A jsou to neskutečně krásné příběhy, co sem píšeš:) Prosím, pomazli za mě tu prďolku :o))

  OdpovědětVymazat
 4. Jak je to možné mít tříbarevnou kozu?Je to mádherná krasavice.My máme černé a černobílé.Jednou jsme měli hnědá kůzlata od hnědého kozla.Snad se nám to taky jednou tak hezky trojbarevně vyvede...Tu česačku už vím, našla jsem to u Dalin.cz.Jsou drahé ale platí se v korunkách tak s tím nejsou starosti.Je www.den gamla skolan ve Sˇvédsku a má zajímavé nabídky.Přeji moc hodně úspěchů.Janka z Podkrkonoší

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janko, ta koza je kašmírská. Má různé barevné varianty. Máte taky kašmírky? Tahle zrovna není moc žádaná, protože kašmír je pak hnědý nebo do šeda. Žádanější jsou bílé. Druhé kůzle je černobílé, jsem moc zvědavá, jakou barvu bude mít potom vlna. Amálka je spíš po mámě, ale je jemněji zbarvená. Těším se, až dospěje. Kašmír je nádherný materiál.
   Za odkaz děkuju.

   Vymazat
  2. Díky za Váš podpúrný odkaz protože ta naše kašmírka je dost potutelně panovačná a mě jde někdy na nervy ....ale co se dá dělat, jinak je neškodná a chová se snesitelně.Asi to tak musí být.Koupili jsme ji na jaře u Přelouče a neměli to tam moc...kozel měl svrab a tak jsme ho 3krát myli v Neostomozanová teplé vodě čož bylo dost namáhavé pro něj i pro nás dva ale kupodivu nás ani jednou nekousl jenom jsme měli o pár modřin víc.Normálně to je velký pohodář. Pak jsme celé stádečko preventivně nechali naočkovat což opravdu nebyl v tomto deštivém létě žádný luxus.Kdyby se ale někdo nahodil kdo by rád tyto dva neštˇastníky od nás chtěl koupit tak mu je rádi dáme, moc místa na zbyt nemáme.Oba jsou bílí.Jsou jinak bezproblémoví, spasou vše.Mohla bych psát ještě víc ale pro začátek toho je snad dost.Zdravím!janka

   Vymazat
  3. Podle mě jsou kozy s prominutím! vyčůraná stvoření. S příchodem do stáda přebudovaly hierarchii (s tím jsme počítali) a změnily jeho chování (s tím jsme moc nepočítali). Dcera tvrdí, že na ně všechno svádíme, ale stačí si stoupnout a pozorovat.

   Vymazat
  4. PS. Jistě , jistě, paní Vladˇko, napadl mne dodatečně ještě:
   ¨cashmere garden.ch¨.Je to okouzlující koukání.

   Vymazat
 5. Vladko krasny pribeh rozmazleneho kuzlatka ale kdyz oni dokazou byt velci mazlici,hlavne ze je uz spokojena.

  OdpovědětVymazat