pátek 6. července 2012

Učesáno a co dál?

valaška barvená listem břízy - různé druhy česanců

Že má vlna valašky dlouhá vlákna, přestože ji stříháme 2x ročně, jsem tu už zmiňovala. Na kartáčích se ta nejdelší vlákna česala opravdu obtížně. Velký buben česačky to zvládá hravě a nabízí několik možností dalšího zpracování.
Jak obrázek napovídá, vytahala jsem z pramenů vlny pesíky a česala zvlášť podsadu a zvlášť pesíky. Podsadu jsem prozatím ponechala v učesaném celku. Je to obdélníkový česanec, pro který je v angličtině název batt. U nás nevím jak ho nazývat. Příst z něj zatím nebudu, připadá mi to nepohodlné. Bude čekat na další úpravu.
Česance z pesíků jsem vytvořila tak, že jsem si z česačky stáhla jen větší pramen česance a ten jsem si potom v rukou povytahovala a smotala do menšího klubka.
Česanec z netříděné vlny (pesíky s podsadou) vznikl podobně. Jen s pomocí udělátka s anglickým názvem diz. Nechala jsem si pro tuto práci provrtat mušličku od moře a nahradila jí víčko od mléka, které ale také sloužilo dobře. Na bubnu česačky si uvolním pramen vlny, protáhnu otvorem v mušli a pak už jen vlákna vlny popotahuji a protahuji tímto otvorem. Postupuju po spirále kolem dokola bubnu, dokud nestáhnu úplně všechnu vlnu. Dostanu tak dlouhý tenčí česanec, který si namotám do klubka. Z něho se pak přede jedna báseň celá cívka bez přerušení.Obdélník česance se dá také "natrhat", jako jsem to udělala s tímto česancem. Uprostřed česance se udělá otvor, z každé strany se česanec uchopí oběma rukama palce nebo prsty do otvoru a česanec se roztrhne na dvě části.

Ty se potom stejným způsobem podélně dělí na menší kusy.


Tyto kusy opět povytahám a stočím do klubíčka, připraveného k předení.

Všechny tyto způsoby jsou dobré pro předení tzv. česané příze, kdy jsou vlákna srovnaná podélně vedle sebe a příze z těchto česanců je poměrně pevná. Hodí se tedy pro pletení více namáhaného oděvu, např. ponožek nebo rukavic. Pokud samozřejmě použijete méně kousavou vlnu. :-D

Všechny tyto informace a zkušenosti jsem získala díky lidem na internetu, kteří je ochotně sdílejí s ostatními. Za to jim patří velký dík a já jen takto posílám štafetu dál. Doufám, že tím také někomu pomohu.

Odkazy:
bubnová česačka a diz