sobota 18. srpna 2012

Filcovací rodinný dýchánek

...jsme si udělaly poslední dva dny u nás na zahradě. Sestra chtěla vyzkoušet mokré filcování, na jehož konci bude samozřejmě vlastnoruční výrobek. Domluvily jsme si nuno filcování, které se mi zdá docela jednoduché.

Použily jsme jemné merino, s kterým už jsem dělala předchozí šály, a hedvábný šál. Na spirálky a zdobné prvky jsme využily moje pokusy s předením art příze. Tady se to moc hodilo. Bohužel to na fotce není příliš vidět.

A bylo to jednoduché. Všechno šlo jak po drátku. Šál byl za hodinku hotový a sestra navnaděná na další práci.


Tentokrát jsme chtěly něco odlišného v přírodních tónech. Využily jsme tedy vlnu jacoba, částečně barvenou olší. Zdobné pramínky jsou z našich valašek. Šál jsme předem obarvily ve žluté barvě z vratiče, která náhodou byla v hrnci (pořád je něco v hrnci :-))


Bohužel, stalo se to, co jsem už jednou zažila. Vrstva vlny se nám sice krásně plstila, ale nepronikala skrz hedvábí. Můj neúspěšný pokus před půl rokem probíhal úplně stejně - barvený šál a vlna z kříženky, takže pořád nevím, kde je chyba. Je to špatně zvolené a nabarvené hedvábí nebo je pro nuno plstění vhodné pouze merino? Snad mi napoví některé z příštích plstění. Vzdaly jsme to, nemělo cenu pokračovat. Ale částečně ufilcovaná vlna se nám líbila a ihned vznikl nápad použít ji na jiný projekt.


Vyzkoušely jsme si to ihned na plstěném pouzdru na brýle a na druhý den naplánovaly kabelu.


Druhý den jsme se pustily do tašky. Mám zatím zkušenost jen s jednou, kterou jsem tu zatím neukázala, není hotová. Vybavená jen teoretickými znalostmi, hlavně odkoukanými u Heather , která nezištně fotí všechny svoje postupy a sdílí je s ostatními, řídila jsem naši společnou práci. Vzhled si samozřejmě vymýšlela sestra, já hlídala techniku provedení.


Tady už je částečně uplstěno. Včerejší nepodařená práce dnes dělá úžasnou parádu.

Dřinu jsem přenechala sestře, ať si svoji chválu zaslouží :-D. Ale už podruhé jsem se přesvědčila, že naše valaška plstí skvěle a rychle. Vůbec se to nedá porovnat s dřinou, kterou jsem musela vynaložit při výrobě bačkor.


A tohle je výsledek. Zatím jen polotovar. Musíme ještě dodělat nějaké úpravy uvnitř (kapsy, zapínání) a také ucho přes rameno.