pátek 24. srpna 2012

Když se nechce dařit, tak se nedaří


Čeština má pro to mnohem jadrnější obraty a já si je sama pro sebe neustále ten den huhlala. Sama doma, obloha po ránu vypadala, že ta velká vedra už pominou, co víc si přát. I vystěhovala jsem na zahradu všechny svoje filcovací propriorety, rozložila na stůl bublinkovou folii s hedvábným šálem, barveným asi olší, už nevím. Načesala své nejlepší merino, opravdu jemné jako pavučinky. Barvičky získané z rostlin a hub byly pěkně sladěné. Potud všechno OK.


načesané merino
Sotva jsem si začala skládat jemné chomáčky vlny do obrazců na šálu, zvedl se vítr. Neustále mi ničil moje záměry. A nejen to, rozfoukal i mraky na zatažené obloze a nastalo obvyklé peklo posledních dní. Roztáhla jsem slunečník, zatížila šál, vzor vyskládaný z vlny překryla starou záclonou a postupovala po malých kouscích - složit a schovat. Kdo pracoval s vlnou, ví jak hezky hřeje. Když už teploty začaly šplhat ke třicítce a víc, začala se mi lepit na ruce. Nálada na bodu mrazu. Práci jsem uspíšila a začala rychle plstit, protože moje ruce úporně toužily po mýdle.


V tomto stadiu to ještě vypadalo dobře. Lecos se dalo poupravit, mokré už to vítr neměl sílu cuchat.


Blížilo se poledne a já teprve srulovala šál spolu s bublinkovou folií a začala v tom největším vedru válet. Nejprve 50x. Minule to stačilo. Po rozbalení tu bylo nepříjemné zjištění, že vlna se na některých místech vůbec nechytla. Přidala jsem do roličky rohož pro lepší plstění. Válela jsem stokrát a opět to mělo prachbídný výsledek. Rozbalila, vysušila ručníkem, nakropila novou dávkou teplé mydlinkové vody, zabalila a válela snad 200x s úporností, že jestli to tetokrát nechytne, všechno to vyhodím.


Tentokrát si to vlna rozmyslela a laskavě se zachytila drápky. Tím neustálým mydlením a valchováním ale utrpěly barvy i vyskládané květy. Výsledek je takový nijaký, rozpačitý. Foťák ho téměř nedokáže zachytit.


Přemýšlím, co s tím dál. Asi vytáhnu můj starý šicí stroj. Bojím se ale, aby to nebylo horší, než lepší.


Hodně jsem přemýšlela o tom, kde je chyba, že mi žádna vlna nechce zaplstit do barvených šátků. Možná to způsobily zbytky octa z ustalovacích lázní na závěr barvení. Ocet vlněná vlákna stahuje, šupinky se neotevřou a tedy se nezaháčkují. Možná je problém v něčem jiném.

Ještě dodatek. V okamžiku, kdy jsem šál doválela, se přihnala taková prudká bouřka, že jsem sotva stačila všechno uklidit, sama mokrá skrz naskrz jak ta šála. No divíte se, že jsem si tolik zanadávala? Prostě Den b.... . :-(

15 komentářů:

 1. To się naprawdę pogoda na Ciebie uwzięła! Ale przecież się nie poddałaś! Może się okaże, że poprawiając przy maszynie do szycia stworzysz coś jeszcze bardziej oryginalnego. Każde doświadczenie jest dobre, a sam szal zapowiada się bardzo ładny. Jest taki delikatny w kolorystyce i fakturze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář. Popostrčilo mě to k další práci. Už vyšívám :-).

   Vymazat
 2. Ty jsi asi dost zabejčilá nátura. Dáš si cíl a hodláš ho dosáhnout:-) Ta šálka není špatná, k něčemu se třeba budou mdlejší barvy hodit. Už se těším, jak dokončíš tu tašku. Maruna P.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maru, jak v čem. Taky mám spoustu věcí nedodělaných, odložených na neurčito. Musí mě to bavit.

   Vymazat
 3. Zazdroszczę Ci tej ogromnej ilości czesanki.
  Pozdrawiam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ano, vlny mám dost :-) Jen se mi poslední dobou moc nedaří z ní něco pěkného stvořit. Rozhodně ne tak pěkného, jako vaše šály.

   Vymazat
 4. No, tak to byl teda DEN! A teď si představ, že se tohle všechno stane děsně natěšenému začátečníkovi (třeba mně:o)) tak to bych už asi nikdy nezvládla to zkusit ještě jednou! :o))) No nic, všechno zlé, je k něčemu dobré. Šálka nevypadá vůbec, ale vůbec marně. Tím použitím stroje jsi myslela, že bys šila přes vlnu? Něco jako art-protis?
  Ale jsi jak buldoček!:o)))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No má to své pokračování. Vzala jsem tedy svou letitou mašinu a pustila se do prošívání - jen tak od oka, jsem improvizátor. Dopadlo to špatně. Nit se mi zespoda cuckatila, ne a ne ji seřídit. Takže vyšívám ručně. Ale začínám být spokojená. Vlastně je to trochu můj cíl dopracovat se k plstění v kombinaci s výšivkou. Art-protis neznám, musím se dovzdělat.

   Vymazat
 5. Vladko po precteni komentaru vim ze nad tim stejne vyhrajes.

  OdpovědětVymazat
 6. Krásný den!
  Dnes jste mi krásně připoměla mojí zkoušku plstění na zahrádce plátýnka na šatičky pro Pražské Jezulátko a skončilo to tak, že jsem se musela přestěhovat domů, aby mi vše neodlétlo do kytiček. Byla to dobrá zkušenost, ale plstit na zahrádce už nikdy.
  Hezký den! Monika H.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den,
  prosím, poraďte čím a jak se ustalují přírodní barvy. Povedly se mi krásné ořešákové a afrikánové barvy a teď se bojím, aby mi nezmizely...
  Děkuju!
  Markéta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Používám ocet. A s afrikánovou i ořešákovou barvou mám zkušenost, že drží. To jsou dost dobré barvičky. Mám pocit, že afrikánová po čase ještě zintenzivněla. Ale zatím jsem neprala tak často, abych mohla říct, že drží navěky :-) Rozhodně ale nezmizí.

   Vymazat
  2. Moc děkuju! A mám ten ocet ředit? Jak moc? A v tom octě taky převařit? Nebo stačí vymáchat?

   Vymazat
  3. Ocet se samozřejmě ředí, stačí tak půl štamprdličky do máchací lázně v umyvadle nebo kbelíku. A ta by měla být stejně teplá nebo studená, jako je barvící lázeň, ze které vlnu vytáhnete. Jak to vlastně funguje - ohříváním se šupiny vlny otvírají a lépe tak vstřebávají barvu. Moření tomu ještě víc napomáhá. Vlažná octová voda naopak způsobí, že se šupinky vlny stáhnou a barvu uzavřou uvnitř. Octovou vodu používám i na oplachování vlastních vlasů a je to docela prima.

   Vymazat
 8. Děkuju za návod. Právě jsem dovařila vlaštovičník, tak to hned vymáchám...

  OdpovědětVymazat