pátek 17. srpna 2012

Ztracená v překladu


Hodně nerada se vzdávám, když se mi něco nedaří. Před časem jsem vzdala pokus o pletení ponožek od špičky. Popis v zakoupeném časopise mi prostě nebyl jasný a než se s tím dlouze zabývat, byly ponožky upletené klasickou cestou shora. V knihkupectví mi nyní přišla do ruky kniha celá o tomto druhu pletení. Prolistovala jsem ji a vrátila do regálu, ale za půl hodiny jsem byla zpátky s rozhodnutím, že tomu dám ještě jednu šanci. Večer jsem knihu pročetla, druhý den jsem zakoupila drahou ponožkovou přízi, kruhové jehlice a začala plést.

A bylo to tu zase. Historie se opakovala. Začátek špičky se povedl. Nádhera! Umím zas další způsob nahazování. Dál už to jasné nebylo. Přidejte 5x, psalo se v návodu. Pak ještě 7x. Bylo mi to divné, ale nenašla jsem žádné vysvětlení. Instruktážní ponožky byly dětské a nic takového, jako u tohoto popisu tam nebylo. Jak přidat? Rozloženě v jedné řadě? všech pět naráz? nebo po sobě? ale proč je to pak takto rozepsané???
Špičky (pletou se obě ponožky naráz na kruhové jehlici) jsem párala celkem třikrát. Použijte selský rozum! vyzývala autorka několikrát ve své knize. Nějak jsem se cítila jako hlupák. Tlačila jsem na svůj selský rozum, ale výsledek se fotografiím v knize nepodobal. Pak vás to najednou napadne. Znáte to? Takovéto " Já b...!" Všechny moje slepé uličky byly způsobené nedobrým překladem. Kdyby bylo psáno: v následujících pěti řadách přidejte na okrajích stejným způsobem a potom 7x přidejte v každé druhé řadě, bylo by mi jasno od počátku. Dalo by se to formulovat ještě i dalšími možnými způsoby. Čeština je celkem bohatý a ohebný jazyk. Zdá se, že otrocký překlad ještě nerovná se dobrý překlad. Asi by bylo bláhové chtít, aby knihy o pletení překládaly pletařky a knihy o vaření kuchařky, atd. Minimálně by se ale hodila konzultace s někým, kdo tomu rozumí. Jinak máte krásný barevný magazín téměř za stovku a pěknou knihu za tři stovky doma na okrasu knihovny.
 Ponožky jsem nakonec párala ještě jednou. Měly takovou velikost, že bych v klidu do jedné z nich navlekla obě nohy. Použila jsem svůj selský rozum, přestala se otrocky držet popisu a najednou to šlo. Jsem u paty a velmi doufám, že už párat nebudu.


Po pár dnech... PÁRALA JSEM ZNOVU.
Párala jsem ještě jednou, do poloviny chodidla. Tentokrát jsem vytvořila devítky. Neodhadla jsem klínek směrem k patě. Mám sice velkou nohu a těžko sháním obuv, ale tak velkou zas ne :-D. Bylo to jak v dětské hře - "babička pletla a párala". Ale nakonec se do cíle dohrabala.


Náhodně jsem na netu narazila i na tento návod. Pokud vás pletení od špičky zajímá, můžete se podívat na odkaz.
začínání od špičky

A já už mám nahozeno na nové, tentokrát z vlastní spředené vlny.