neděle 9. září 2012

Hrátky s jacobem


Letošní barvířská sezóna pro mě letos pomalu končí. Nebyla tak úspěšná, jako loňský rok. Podobně jako rostliny v zahradě dostaly letošním počasím zabrat i rostliny v přírodě. Barvy, na které jsem se těšila, jsem mnohdy ani nemohla uskutečnit, protože např. bezinky, krušina nebo aronie jsou tu bez plodů.
Naproti tomu jsem vyzkoušela i něco nového. Například krabicové červené víno. Zpočátku to vypadalo na skvělý výsledek, ale po spředení nic moc. Nebudu už tento pokus opakovat.
A také poté, co došla zásoba valašky, začala jsem barvit jacoba. Bílé části rouna, ve kterých zůstaly šedé nebo hnědé prameny. A dostala jsem zajímavý a přirozený melír.
Jacob má vůbec zajímavou vlnu. Už jsem tady o ní psala, nebudu se opakovat. Nezdržím se ale ukázky, jaké barevné varianty jsem v poslední době česala a předla.

Česance obarvené vlny z jacoba vypadaly krásně.

krabicové červené víno

houba - 2.lázeň

houba - 1.lázeň

houba

květ vratiče

květ lesní trávy

Po spředení je příze vždy malinko tmavší, než byl česanec.


 Všechny tyto barevné příze bych chtěla zkombinovat s hnědou variantou jacoba. Mám představu vyplétaných norských vzorů. Jedná se o česanou přízi dvojnitku.

A tady jsou slíbené česance barevných variant vlny jacoba.

...a některé příze z nich spředené.  Přadýnka uprostřed jsou dvojnitky a po stranách jsou trojnitky. Pro laika - trojnitka je příze seskaná ze tří nitek a dvojnitka pouze ze dvou. Podařilo se mi docílit tenčí výsledné trojnitky, než je dvojnitka, díky spředení na vřetánku a seskání navajo technikou. A zatímco se ze silnější dvojnitky plete teplá deka, z trojnitek budou ponožky.