neděle 30. září 2012

Podzimní střiž


Líbí se mi prosluněná rána na pastvině. Ovečky se pasou, hlavy skloněné... Ale nikdy se mi to nepodaří vyfotit. Teta je neustále ve střehu a jakmile jen zaslechne podezřelý zvuk, už bečí a celé stádo se žene k plotu. Rázem je po romantice.

Tři dny volna a mírné oteplení, to jsou ty nejlepší podmínky pro podzimní střiž. První šli králíci. Nevydržela jsem a jakmile jejich jemná vlna dosáhla spřadatelné délky, už nůžky cvakaly. Byla to hračka. Nemusela jsem je upínat do žádného zařízení. Oba jsou tak krotcí, že se nechali v klidu ostříhat na klíně.

A pak přišly na řadu ovce. Byly teď zase na letní pastvině. Předchozí deště mi pomohly s očistou jejich vlny a vybělily jim kožíšky. Také je hodně znát, že se ještě nekrmí senem. Vypadalo to na pěknou vlnu, až na vedoucí ovci - Tetu. Ta si neustálým drbáním o větev vlnu na hřbetě úplně zaplstila. Škoda, její vlna je o nějaký ten stupníček jemnější, než vlna těch ostatních. Možná ji využiju na nějakou plstěnou podložku pod kocoura, aby se mu v zimě pěkně odpočívalo.


Sněženka je zase sněhobílá

Jenůvka, utahaná z toho jejího neustále ječícího potomka

Pod kožíškem to pěkně svědí, ještě že jsou rohy k podrbání

Někdo už má kožich dole, někdo ještě ne...
 Ostříhané vypadají naše nejstarší ovce bezbranně. Asi si to také pomyslely. Chvíli se očuchávaly, jestli jsou to opravdu ony, a pak svedly svůj obvyklý trkací zápas o vedoucí pozici. Nechali jsme je. Už víme, že bránit jim v tom je zbytečné. Jsou tvrdohlavé a jdou do toho až do krve, ale jakmile si to vyjasní, zase jsou ty největší kamarádky. Za hodinu už spolu ležely pod stromem, bok po boku, a spokojeně přežvykovaly svoje ovčí tajemství.

 Ostříhanou vlnu jsem v pauzách mezi stříháním ovcí rovnou namáčela a prala. Protože nebyla tolik znečištěná, stačily tři lázně. Není úplně čistá, ale špínu z vlny dostanu i po spředení. A filcováním se z vlny špína dostane taky ven. Barvit ji tentokrát nehodlám, tak by trochu zbylé špíny nemělo vadit.
V jeden den jsme ve dvou zvládli nůžkami ostříhat a ošetřit celé stádo, až na berana. Na toho už nám síla opravdu nezbyla. Do postele jsem šla pěkně utahaná, ale spokojená. Šlo to mnohem snáz, než v předchozích letech. Člověk už si umí na spoustu věcí zajít, ví, kam stříhnout, co ovci vadí a kdy naopak bude klidná. Ovečky jsou trpělivá zvířátka.

sušení roztříděné vlny - každá ovce ji má jinou, jinak hrubou, jinak zvlněnou a jinak zbarvenou