sobota 1. září 2012

Ponožková

 Kdo někdy nosil ručně pletené ponožky, má zkušenost, že se dříve či později (stejně jako kupované) prodřou na nejvíce namáhavých místech. Můj cíl je, aby to bylo spíš později. V obchodě si vyberete ponožkovou přízi, kterých je teď na výběr docela hodně. A já si pro spřádání vyberu pevnou vlnu s dlouhým vlasem. Šedé lokny z jacoba se mi přímo nabízely. Pevné a přitom jemné i dostatečně dlouhé.


Vlnu jsem česala na česačce a vytvořila si česancové klubko. Potřebuji, aby byla jednotlivá vlákna srovnaná  rovně vedle sebe. Pro spředení jsem si zvolila vřetánko. Opět. Umím na něm pravidelnou tenkou nitku, kterou na kolovratu budu trénovat ještě hodně dlouho. Proč se tolik snažím o něco tak tenkého? Chci ji totiž seskat do trojnitky technikou navajo. Očekávám, že pak bude příze pevnější (znáte přece Svatoplukovy pruty).


Česanec mám namotaný na zápěstí a nejprve si upředu několik metrů tenké jednonitky klasickým způsobem.


Nitku si namotávám do spodní části vřetánka, abych viděla, jaké množství už mám.


Po spředení určité délky si jednonitku namotám zpět na levou ruku kolem palce a malíčku. Motám do tvaru osmičky. To má účel ten, že se mi potom při zpětném seskání celý námotek nesesmekne nechtěně z ruky. A jde se seskávat.


Pokud znáte háčkování řetízku pouhou rukou, pochopíte tuhle techniku ihned. Je na tom totiž založená. Protáhnu si nejprve okem zaváděcí příze (já ji mám vždy dvojitou právě proto, aby tam oko bylo) nové oko a vytáhnu ho do takové délky, aby bylo seskání ještě pohodlné. Stojím přitom, takže to může být něco kolem metrové délky.

Mám nyní dlouhé oko plus nitku z námotku, tedy tři nitky pospolu, které seskám točením doleva..


Získám tak trojnitku, na konci které je zase malé oko. Trojnitku namotám na vřetánko až mi oko na konci  zůstane u zajišťovacího háčku vřetánka.


A postup opakuji. Protáhnu očkem oko nové a hodně dlouhé, roztočím vřetánko doleva a seskám novou část trojnitky.


Postup opakuji, dokud neseskám celý námotek na levé ruce. Pak začnu příst další metry jednonitky točením doprava. Trojnitku si namotávám hned pod kolečko vřetánka, jednonitku opět až pod trojnitku, abych měla přehled o množství.


Pokud by chtěl někdo vyzkoušet navajo techniku a můj popis mu není jasný, pak doporučuji You tube:


Spolu s tímto videem potom naskočí i další. Děkuji tímto všem ochotným přadlenkám, že se o své zkušenosti prostřednictvím videa podělily. Umím to jen díky nim.