sobota 6. října 2012

Bílé copánkové


Nějak mi dochází nápady jak pojmenovat ponožkové články :-) Tyto bílé jsou první, které jsem se snažla promyslet od začátku. Výběr rouna, způsob česání, předení i seskání jsem směřovala k jedinému cíli, aby ponožky vydržely déle a nebyly prodřené za jednu sezonu. Zbývá jen zátěžová zkouška. Že budou hřát, je jasné. Vlna totiž hřeje, i když je mokrá. To bude to pravé na vycházky s Krokem. Mokro je teď naprosto všude.


Tak tedy, příze pro tyto ponožky je spředená z krásné bílé části rouna ovce plemene jacob. Vlákna jsou dlouhá více než 10 cm. Česala jsem na česačce a pomocí dizu si vytvořila klubko česance pro přízi tzv. česanou. Na vřetánku jsem tence spředenou nitku seskala rovnou do trojnitky technikou navajo. Trojnitka mi, doufám, zaručí větší pevnost příze. (postup zde)
Ponožky jsou opět pletené od špičky, obě naráz na kruhové jehlici podle základního návodu z knížky Mellisy Morgan. Copánkový vzor jsem si ale vymyslela, ten v ní nenajdete.


Z jacobí vlny se moc dobře plete. Mám už napředeno na další pár, tentokrát odstíny šedé. Chystám se na norský vzor. A také stále připřádám další klubíčka vlny dceři na její velkou jacobí deku. Zvolila si megalomanské dílo - deku přes dvě lůžka. Deka ale díky její píli a tloušťce příze docela přibývá, vázne to jen na dodávce klubek z mé strany :-)

horní je pro deku, spodní je ponožková příze
Spodní ponožková příze je můj první slušnější pokus o techniku navajo předenou na kolovrátku. Dost jsem se u toho navztekala. Buď se mi nit trhala (málo zkroucená), nebo naopak zamotávala do smyček (moc zkroucená). Najít optimální nastavení kroucení mi stále dělá potíže. Musím ho během předení stále kontrolovat a měnit. Zajímalo by mě, jestli to tak probíhá i u kolovrátků profesionálních, určených pro vlnu. Máte s tím někdo zkušenost?

Vám i sobě přeji ještě pár pěkných dní. Také děkuji všem za milé komentáře u předchozích článků. Ráda bych na každý odpověděla, ale čas, toho se mi poslední dobou nějak nedostává.

Ještě na závěr, narazila jsem na You Tube na tohle ponožkové video. Moc se mi líbilo, tak nakoukněte. Třeba dostanete chuť jít plést ponožky ;o)