pondělí 1. října 2012

Chraňme si své nožky

Odjakživa trpím na studené nohy a ruce. Ponožky i rukavice jsem se naučila plést ještě jako náctiletá. Kupované mi prostě nestačily. Obchody sice nabízely příze dostatek, ale vždy to byla nějaká směs nebo čistá chemie. Teprve teď mohu porovnat, jak hřeje čistá vlna. A rozdíl je to podstatný. Hodně lidí mi neustále předkládá kousavost vlny jako nepřekonatelnou překážku, kvůli které pleteninu z čisté vlny NE. Nechávám je při tom. Kdo chce, toho vlna kouše. Kdo nechce, toho nekouše. Je to osobní pocit. Technologie dnes dokážou vlnu upravit tak, že nekouše a dá se také prát v pračce, aniž by ztratila své vlastnosti a pěkný vzhled. Pravda, je trochu dražší, ale za kvalitu se platí. Navíc, z jednoho klubíčka ponožkové vlny upletu hned dva páry ponožek - velké pro mě a malé dětské navíc.

Tyhle ponožky jsou z kupované příze značky Sportivo, výrobce VLNAP (podporuji raději české výrobce). Obsahuje 75% vlny.
 Zamilovala jsem se momentálně do pletení ponožek od špičky pro čistotu provedení a dokonalé detaily. Když člověk pochopí princip, je to snadné.


Špičku jsem opět pletla podle knihyMellisy Morgan Pleteme ponožky ...Vzor, který mi připomíná podzimní listí, jsem objevila v časopise Sabrina - Ponožky č.31 a podle tohoto časopisu jsem také pletla paty. Klínek takto pletený se mi líbí víc, než ten v knize (na poslední fotografii).


Ponožky jsem končila zvlněným okrajem - každé druhé oko jsem nahodila. Okraj tak neškrtí a patentový vzor ponožku na svém místě udrží.


Je fajn mít ponožky, které jsou přesně na vaši nohu, nemají patu někde v půli chodidla nebo naopak shrnutou až na achilovce :-) Někdo se to mu může smát, ale při mé velikosti nohy 40 - 41 není univerzální velikost komerčních ponožek to pravé ořechové.


Shodou okolností mi dnes přistál ve schránce odkaz na toto video. Koukněte na ty krásné ponožky, třeba vás to taky chytne.