sobota 13. října 2012

Čokoládová

zwartbles - česaná příze, dvojnitka

Od jara jsem měla zamluvenou vlnu z oveček místního chovatele. Líbila se mi čokoládově hnědá, nic víc než barvu jsem od toho neočekávala. Dozvěděla jsem se, že chovají zwartbles, možná trochu prokřížené s jiným plemenem. To ale nebylo vidět.


V darovaném pytli byla nakonec místo vzorku na vyzkoušení vlna ze tří oveček. Tak jako většina chovatelů, i tito mají problém kam s ostříhanou vlnou a prý by skončila v popelnici. VELIKÁ ŠKODA!
Po vyprání jsem se nemohla dočkat, až tento čokoládový dárek uschne a já budu moci vyzkoušet předení.

nejjemnější s nejdelším vlasem byla tato dvoubarevná

trochu hrubší, zřejmě z berana

a jemňounká z letošního jehněte
 Rozhodla jsem se udělat několik vzorků a pak se rozhodnout, jakým způsobem budu česat a následovně příst. I na kartáčích vypadala vlna jako čokoláda.


Zleva dva česance jsou připravené pro česanou přízi, první pro tenkou, druhý pro silnější. Pravý česanec je rulička připravená pro vlněnou přízi.

Musím říct, že úplně tenká nit se mi moc nedařila. Chtělo by to lépe vyčesat.

Zkoušela jsem stále kroucení nitě, abych potom mohla skát navajo technikou. Stále mi to jde lépe na vřetánku než na kolovrátku, ale nevzdávám se.

A tady už je upletená zkouška ze všech vzorků. Vlevo nahoře je vlněná příze, vpravo česaná příze a dole trojnitka, která se mi nakonec líbí nejvíce. Horní vzorky jsou pletené na jehlicích č.5 a snesly by i silnější jehlice. To je pro mě zbytečně moc silná příze, svetr z ní by byl tak pro polární výzkumníky.

Stejně jsem si už ale trochu té silné napředla :-) Vlna ze zwartbles se moc dobře češe i přede. Byl to požitek.