čtvrtek 31. ledna 2013

Po uši ve vlně

stříbrná jacobí tenká pro návleky na ruce

To si tak člověk naplánuje, jak si přes zimu bude pěkně česat a příst a něco pak z toho tvořit, neboť zimní čas je časem vysedávání u krbu... No, vždycky se najde něco důležitějšího, co mě donutí odsouvat moje koníčky v lepším případě na potom, v horším případě na příště. Některé vlněné zásoby byly tak dlouho odsouvány na příště, až se do nich z nedočkavosti pustily breberky.

Pomoc! Zachvátila mě panika. 
Vůně nasušeného vratiče zjevně neměla až takovou odpuzovací sílu, jak jsem předpokládala. 


Místo načesávání a prohánění kolovrátku následovala velká revize všech sáčků i pytlů (alespoň se uklidilo). Odnesly to naštěstí jen dva nejstarší kožíšky z jacoba uskladněné ve velké kartónové krabici, které ani nebyly moc kvalitní. Žádná záchrana této spouště se nekonala, oba letěly co nejrychleji z domu, než z nich zjara vyletí stříbrní motýlci. Barvená vlna jim zřejmě nechutnala, asi nebude tak úplně ekologická. Ale ještě stále zbývala velká hromada přírodní jacobí a jiné vlny.

jacobí melír

Tak přebírám a češu a češu a češu. Pomaloučku na jednom konci ubývá surová vlna, na druhém narychlo udělané česance, co ukrývám před hmyzím apetitem  do plastových boxů spolu s odpuzovacími prostředky. Moc mě to nebaví, ale o zbytek vlny přijít nechci. Dostala jsem pořádnou lekci a pětku za nedbalost.

budoucí deka

Když se tak tou vlnou probírám, stejně neodolám, aby něco neskončilo na kolovrátku. Dceřina deka je nenasytná a čas od času si zakřičí o další klubíčka. Už je jí možná polovina hotová. Požadovaný odstín šedé ale už došel, tak se to snažím různě namíchávat  z barev, které jsem předtím pracně vytřídila. Znovu a znovu jsem nadšená z toho, jak zábavná tahle vlna je. Češu na česačce, na kartáčích i na hřebenech na všechny možné způsoby. Jednou předu na silno, podruhé na tenko, barevné melíry nebo jen jediný odstín různých druhů šedé i hnědé. Něco na deku, něco na teplé zimní doplňky. Plést a háčkovat se dá ze spředené příze i z nespředeného česance. Po valašce je tenhle druh vlny u mě na druhém místě. Klidně ji upřednostním před merinem, protože to mi zas tak zábavné nepřipadá.

dvojnitka pro návleky na ruce

stříbrné melíry

motovidlo si radostně zamotalo

hromádky přadýnek a klubíček si dlouho neužiju, jsou hned proměněny  v pleteninu

jacobí dárek pro maminku
Přeji všem hezké dny, dejte si pozor na breberky, bacily a jinou havěť, co nás tak může potrápit. A já jdu zase česat :-o