pondělí 28. ledna 2013

Tkané z tenkého


Dlouhý pracovní týden, plný nekonečného těšení se na víkend. Tak bych ten uplynulý charakterizovala přesně. Chodila jsem kolem stavu jako mlsný kocour kolem uzavřené masové konzervy. Ale připravit osnovu zabere opravdu spoustu času. Tak jsem si po chvilkách předla a česala a hledala další tipy a návody na tkaní a našla skvělou serii videí Elizabeth Wagner, která ukazuje krok za krokem celý postup přípravy až po vlastní tkaní. Moc mi pomohlo. Osnovu Elizabeth navléká v opačném pořadí přes paprsek, potom nitěnkami a teprve potom na osnovní válec.


Musela jsem to vyzkoušet. Šlo to lépe než minule. Jenom jsem si umanula zkusit tkát z jiného materiálu než z vlny a taky rovnou nějaký vzor... Takže samotné navlékání více než 300 nití dalo zabrat, zvlášť když se pro vzorování muselo dávat pozor do jaké nitěnky jaká nit přijde. Opět to zabralo celé odpoledne, ale nepotřebovala jsem už ničí asistenci.


Použila jsem své zásoby příze Monika, pro osnovu krémovou, pro útek bílou barvu. Koho by zajímalo, spotřebovala jsem klubko a půl pro osnovu a necelé klubko pro útek. Do paprsku č.10 jsem navlékala střídavě dvě nitky a následně jednu. Možná jsem mohla navlékat po dvou nitkách do každého otvoru, tkanina by byla hustší. Ale výsledek nakonec vypadá docela dobře.

tady je zrovna chyba ve vzorování vidět, poznáte ji?

Utkáno bylo rychle asi tak za 4 hodiny. Měla jsem radost, že se mi podařila osnova natáhnout bez chyby, ale ve vzoru jsem občas popletla řady. Není to moc vidět, zbytek rodiny pomalu neviděl ani ten vzor, natož chyby v něm.

černobíle

Výsledkem je prostírka, určená na kuchyňskou komodu. Klidně by to ale při menším počtu osnovních nití mohla být příjemná šála.
Vzor jsem vypracovala podle knihy Weaving Patterns From Four To Eight Shafts by Elsa Krogh (p.76)., k dostání v Dalin Praha.