pátek 22. února 2013

A byla zima...


Na dvorečku a v okolí něco takového, co už tak únor může přinést. Zdá se, že pole budou silná, možná až moc, tolik vláhy, co letos, už dlouho nedostala.


A tak se střídavě krčím u kamen a listuji vzorníky (díky, Hani!) a po zahřátí odcházím do studenější části domu, kde trůní stav s nataženou osnovou. Dumám nad barvami, najednou nevím, jaké použít, aby nevyšlo mdlé. A rozhoduji se pro variantu "všeho s Mírou", i když jsem předtím viděla na netu absolutně úžasné tkané věcičky, co hýřily barvami. V tomhle jsem zbabělá. A tak vznikají první dvou, nanejvýš tříbarevné kombinace vzorů.
 

Nejdřív byly v plánu prostírky se stejným vzorem, jen v jiných barvách, ale jakmile jsem přistoupila ke klapkám pro listy stavu, už mi tam nabíhalo zase něco jiného. Tak co kus, to bude originál. 

barvy třezalky a rákosu

hned na stavu zkouším ukončení okraje

První zjištění - tuhá valaška nemá moc ráda plátnovou vazbu. To vypadá doslova jako pytlovina. Z pytloviny jsem ale viděla vyrobené úžasné dekorativní věcičky, takže si ukládám tuhle zkušenost do paměti.

na začátku je plátnová vazba
V jiných vazbách se jí ale daří.


Druhé zjištění - je zbytečné se trápit s předením příliš tenké nitě, protože lépe vynikne nit o trochu silnější. a dvojnitka je lepší než jednonitka, co se chce neustále nakrúcat.
Všechny ukázky jsou vlastně rubem prací. Prozatím jsou namotané na tzv. zbožovém válci. Protože osnova zatím drží, netřepí se a drží stejné napětí u všech nití, pokračuju v tkaní dalších kousků a hotové ukážu, až bude hotovo.

Vzory pro všechny práce jsem převzala z knihy Mileny Tomkové: Barevné tkaní. Je tam obrovská spousta vzorů, které se hodí právě pro tyto účely. Knížka se dá zakoupit ZDE.