neděle 24. února 2013

Tkací maraton...


... skončil s předposledním dnem tohoto týdne. Osnovní válec je prázdný a na druhé straně se naplnil zbožový válec tak, že už nezbyla ani skulinka.
Vešlo by se tam toho víc, kdybych si mezi utkané nevkládala kartonové pásky, které patří do výbavy stavu. U osnovy je to dobré a funguje to, ale na druhém konci mi pásky překážejí v práci a příliš zvětšují natočenou tkaninu. Příště použiju hedvábný papír, jak jsem někde viděla.


Osnova vydržela, dokonce i dodatečně nasnované nitě na okraji. Naškrobení tedy pomohlo. Práci jsem odvinula z válce a byla to délka téměř přes celý obývák. Nakonec jsou tam prostírky čtyři a zbytek využiju na nějaké tašky větší nebo menší. Ještě nevím. Navíc chci vyzkoušet valchování (proces změkčování vlněného sukna), tak možná nakonec něco z toho i zničím.Vyzkoušela jsem si různé vazby. Některé vynikly, jiné mě zklamaly, asi by potřebovaly jiný materiál nebo jinou tloušťku příze a osnovy. Všechno se musí zkoušet. U ruky mám velký zápisník, kreslím, dělám si poznámky i čárky. Je u mě normální, že jakmile začátek tkaniny zmizí z dohledu, už nevím, co jsem tam vytvořila.
 


Příze spředená z pesíků valašky se ukázala dost tuhá a nepodajná. Další zkouška tedy bude s přízí spředenou i s podsadou a o trochu silnější.
Všechny fotky jsou focené z nedočkavosti večer, proto všechno působí zažloutle. Už se nemůžu dočkat sluníčka. Pořád sněží a jestli do těhle závějí začne pršet, jak nám předpovědi slibují, máme se na co těšit. Už se nechce ven ani našim zvířátkům. Zajímavé! Mají to stejné jako já. Mráz ani jiskřivé závěje jim nevadí, ale jakmile nastoupí čvachtanice, raději si zalezou.

neviděli jste někde jaro?