úterý 5. března 2013

Holandské hřebeny


Nějakou dobu už cítím osobní restík slíbeného a nesplněného. Slíbila jsem ukázku další možnosti česání vlny a taky zmínku o šikovných rukách, tak teď to, doufám, napravím.


Ve svých začátcích se zpracováním vlny jsem hodně pátrala, na čem nebo s čím vlnu učesat tak, aby se pěkně spřádala a výsledek za něco stál. Když se vrátím nazpátek, nejdříve to byl hřeben na vyčesání psích kožíšků.

Nic proti, jde to, ale stačit to nadlouho nemůže. A tak jsem investovala do kartáčů.


To je skvělá věc, stále je používám a v některých případech jsou přímo nutné, nic jiného než kartáče nepomůže. Jenže nezpracovaná vlna se hromadila, zmíněné pomůcky jsou pomalé, ušetřila jsem tedy na bubnovou česačku.


I to je skvělý pomocník. Práci ohromně zrychlila, ale nezkvalitnila. Při česání na tomto zařízení sice hodně smítek vypadne, kratší vlákna a chuchvalečky se zachytí na podávacím válci, ale stejně toho ještě hodně v česancích zůstane. Pro přízi na svetry, šály nebo čepice, případně něco dalšího hrubšího, to nebyl problém. Jenže já chtěla taky přízi tenoučkou pro pletení rukaviček, ponožek tak akorát, a taky pro krajkové pletení a kdovíco si ještě vymyslím. I pro tyhle moje výmysly existovala možnost. Česací hřebeny.


Jenže kde je vzít? V zahraničí je nabízeli za dost hříšný peníz, žádného ochotného šikulu, co by je vyrobil, jsem v okolí nenašla. Až zmínka o nich u Ivy mě navedla na Fler do obchůdku Marianky. A hurá! Cena skvělá, výrobek kvalitní, výrobce více než ochotný, servis rychlý! Co víc si přát? Hřebeny jsou doma a dělají právě to, co jsem od nich očekávala. Česají vlnu dočista do čista.

A jak to tedy vlastně funguje? Jde o to, že při česání tímto nástrojem se nečistoty a žmolky zachytávají dozadu za dvě řady ocelových zubů, zatímco vlněná vlákna se postupně vytahují a rozvolňují. Zopakujete-li tento proces tak třikrát, máte česanec naprosto zbavený všech nepříjemných příměsí. Pak stačí vzít diz a protáhnout jím česanec. Nebo si prostě povytahat jen tak rukou.

dost znečištěná, ale jinak kvalitní vlna

přečesáno na kartáči - hodně smetí vypadne

ale ještě dost ho tam zůstane

vlnu si takto navleču na hřebínek

za okraje vláken pohybem do strany přečešu na druhý

provedu párkrát, za zuby vždy zůstanou zachycené nečistoty

vlevo čisté, vpravo odpad

odpad se dá ještě využít třeba na vycpávku nebo plstění

čisťounký česanec

i jakob s nepříjemnými žmolky se dá přečesat

v nádherné chmýří, mmmmm!

a nečistoty spolu se žmolky jsou venku

Předení z takového česance je pak požitek, jak na vřetánku, tak na kolovratu. Popisovat se s tím, jak se přesně hřebeny používají, nemá smysl, protože existuje spoustu videí. Tak snad jen pár odkazů:

v němčině
v angličtině
moje oblíbené, na tomto kanálu najdete spoustu užitečných a názorných videí

A pokud vás tohle česání nadchlo, nebo ještě stále přemýšlíte čím česat, jděte k Mariance do obchůdku. Jistě jí tím uděláte radost, jako její obchůdek udělal radost mně. Příště ukážu přízi a ponožky, které z takto učesaných česanců vznikly.

Pokud jsem vás ještě neunudila k smrti, dovolím si malý dovětek na závěr. Jestli se někdo chce více zabývat vlnou a jejím zpracováním, dříve nebo později dopadne jako já. Jeden typ nástroje na česání mu nebude stačit. Každý typ příze podle toho, co z toho budu chtít dál tvořit, totiž vyžaduje zvláštní přípravu, tedy i zvláštní česání. Možná tedy, že svůj česací arzenál ještě v budoucnu o něco dalšího rozšířím. Člověk nikdy neví.

PS. Hřebeny u nás v ČR můžete koupit také ZDE.
Když si do vyhledávače obrázků zadáte slova Wool combs, vyjede vám spoustu různých typů i zahraničních prodejců, kde si hřebeny koupit nebo nechat inspirovat zručného řemeslníka.