středa 19. června 2013

Bílé vlnění

merino dvojnitka česaná příze z naší Matyldy

Letos mám velké zpoždění co se týká přírodního barvení. Tolik barviček už mi odrostlo nebo odkvetlo...
Je to tím, že nejprve jsem vlastně ani neměla co barvit, staré zásoby vlny došly a nová byla stále nevypraná. Teď už jí hodně vypráno mám, ale zase mám neustále obsazené sušáky, jak stále peru a peru...
Zkusím to tedy obráceně. Pomalu spřádám různé druhy vlněných vláken do přízí a ty pak přijdou do barevných lázní. Zatím tedy malá ochutnávka bílého vlnění.

Tady vznikala tenká dvojnitka předená ze švihacím kartáčem připravených Matyldiných pramínků vlny. Předlo se to samo, odměna za zdlouhavou přípravu.


A tady je výsledek. Přadýnko vedle je ta samá vlna. Jen je předená jako vlněná příze z načesaných ruliček.


V horkých dnech se mi dobře přede s vřetánkem venku na lavičce pod ořechem. Tohle je průmyslově zpracovaná vlna z blue face leicester. Dostala jsem ji výměnou za naši valašku na ochutnání a pochutnala jsem si. Díky milé Aldoně. Děkuji :-D Předla se skvěle, má pěknou nazlátle smetanovou barvu a asi z ní bude něco tkaného. Těším se.


Vřetánko se roztočilo ještě dvakrát. Nejprve to byla už jednou zmiňovaná kříženka merina, předená z nepraných česanců. Předla jsem a rovnou skala do trojnitky technikou navajo. Po vyprání je bělounká a jemná, už vidím hřejivý svetr. Je to ta vlevo.


A naposledy stejnou technikou došlo na vyzkoušení právě doprané vlny ze sufolku. Myslím, že už to byly také spíš kříženky, nevypadaly tak typicky masitě jako vidím na internetových fotkách. Tahle vlna byla příšerně zakrmená. Vytvořit česanec, ve kterém by nebylo ani smítko? Zhola nemožné. Hrála jsem si s tím hodně dlouho, ale spředená trojnitka je opět krásná a tenhle vzorek mě povzbudil. Nevyhodím to! Na obrázku je ještě na vřetánku nevypraná. Teď už se hezky suší a znovu je to krásná přírodní bílá.


A takto vypadají pěkně pospolu. V klubku je BFL, na vřetánku sufolk a merinky jsou v přadýnkách.


Hezký den přeji všem :-) a posílám trochu voňavé bílé z plané růže.