neděle 2. června 2013

Všude voda

potůček, co odvádí přebytečnou vodu z rašelinišť, má zlatavěhnědé zbarvení

Moje dnešní povídání asi nenadchne ty, co jí už opravdu mají až po krk. A ti, co jim právě ubližuje, by raději neměli číst. Mediální zprávy, které se mi odráží v uších i očích a venku pak všemi smysly, navozují atmosféru něčeho nepatřičného. V noci mě pak pronásledují sny, jak běhám po domě a zabezpečuji vše před tornádem, povodněmi a dalšími katastrofami.Kazin beránek - s jehňátky narozenými teď je mnohem méně práce a starostí, než s těmi zimními

V noci lilo jako z konve, také hřmělo, ale naše ovečky to v klidu přečkaly a už se zase pasou. Kožíšky mají krásně vybělené, zbavené kousavého prachu a pylu. a roste jim tráva, je co žrát. Užívají si i to, že je neotravují mouchy, které si libují spíš v parných dnech.

Stádo nás chvilku provází podél plotu, ale pak si všimne zeleného a ztratí o nás zájem

Mám to štěstí, že žiji v krajině, která pojme obrovské množství vody. Přestože pořád leje, téhle přírodní houbě to dělá dobře. Rašelinové lesy, bažiny, rybníky, jezera, potoky i říčky, to všechno dychtí po vodě.


Střídání generací dubů

I moje zahrada je spokojená. Konečně trochu vláhy! Rostlinám to svědčí. Jinak bych musela denně pobíhat s hadicí a kropit a kropit, zatímco písčité podloží by sálo a sálo a na květiny a zeleninu by zbylo jen málo.


Pravda, na obvyklou vycházku musím v gumovkách, ale vycházka je příjemná. Lesní vlahý vzduch, rozkvetlé bahenní rostliny, odraz toho všeho v kalužinách, ve kterých se hemží různá havěť. Nad tím vším poletující volavky, orli i ukřičení rackové, na každé z větších kaluží flegmatické kachničky, které vás dokážou vylekat až k smrti, když čekají až do poslední chvíle a vzlétnou vám těsně před nosem za hlasitého kachního kvákvá smíchu.

Rojovník bahenní u nás spatříte i nechráněných oblastech

 Klidně si roste i po dráty vysokého napětí, pod kterými se neustále vysíká těžkými stroji všechno, co si dovolí v lese růst


 Má k tomu skvělé podmínky...

Prohlubně po vyvrácených stromech se v tomto počasí mění v životodárné tůňky...

A Krok si to jako vždy užívá, tentokrát hop a skok přes potok


Nemyslím si, že je něco špatně. Vidím kolem sebe, že příroda to tak chce. Má to tak být. To jen nám lidem to nevyhovuje. Chceme mít všechno urovnáno hezky podle statistik, podle vlastních přání. Mám obavy, že jsme jen obtížné blešky v něčím kožichu a ten se občas oklepe.

Rosnička mi zvenku hlasitě přizvukuje.
oveckov.blogspot.com

18 komentářů:

 1. Včera jsme projížděli tvojí krajinou. Vezli jsme nového beránka, kterého nám rakouská chovatelka dovezla do Dolního Dvořiště. Vezli jsme ho v osobním kombíku, vyloženém folií, na krku obojek a já držela ze zadního sedadla vodítko. Celou cestu většinou klidně ležel. Policajtům by se to nemuselo líbit, tak jsme radši nejeli po hlavních tazích. Takže Malonty, Nové Hrady, Suchdol, Chlum u Třeboně, Nová Bystřice, Slavonice atd až ke Znojmu. Nemohli jsme to střihnout přes Rakousko. Tak jsem si říkala - tady někde je Ovečkov, viděla jsem i borový háj u Hamru. Je tam pěkně, všude plno trávy, dost lidí má ovečky. Jen tam máte víc komárů než u nás. Bylo kolem poledne a při pauze v lesíčku nás otravovali dost. Letos je vlhko i u nás, jindy trpíme suchem a závidíme, že jinde mají svěží trávu. Kdysi jsem plánovala cyklistiku kolem Třeboně, ale nějak na to nedošlo a asi už nedojde. Beránka jsme hned šupli do lesa k ostatním, krásně se přidal a dychtivě se pásl. Maruna P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že jsme se nemohly vidět. Minuly jsme se jen o fousíček. Pohladila bych si beránka, nabídla kafíčko... Jeli jste přes Ovečkov, jen na nás od silnice není vidět.

   Přeji vám s beránkem větší štěstí, než s tím prvním. Ať se taky dočkáte drobotiny kolem, to je největší odměna za všechno to úsilí.

   Vymazat
 2. Tak to u nás by se mohla pěstovat rýže a jen doufám, že co nejdřív pršet přestane jinak už se budu muset poohlédnout po nějaké lodi :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To samé jsme si říkali před chvílí při obhlídce pastvin. Budeme pěstovat rýži, jen to teplo by jí chybělo.

   Vymazat
 3. Díky. Potomstvo předchozího beránka máme, snad už na delší dobu vystačíme bez složitých nákupů:-) Stříhali jsme naše shropshirské ovečky. Manžel si koupil mašinku a fidlal do sám, jenže se bál zajet ke kůži, tak jel zvysoka a pak to přešmidlával. Zkrátka vlna skoro k ničemu. Pak jsem se musela ujmout stříhání kolem citlivých partií, bála jsem se, že by ovce byla už leda k zaříznutí. Vzala jsem to svými velkými krejčovskými nůžkami a v pohodě ji dostříhala, ale vlna z těch míst byla spíš odpadová.Nevím, nevím, jestli je příště neostříhám ručně jak ty. Muž vrčí, že to držení dlouho trvá, ale ovce ležela v pohodě na boku a zas tak dlouho jsem ji nestříhala. A nic jsem jí neudělala. Tyhle ovce jsou víc plaché, než ty předchozí, je problém je polapit. Asi si koupíme ty ovčácké hole a všem dám obojky. MarunaP

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My ovci stříháme ve dvou a snažíme se při tom udělat i paznehty, abychom ji nemuseli znovu stresovat. Ovce leží na boku, otáčíme ji přes břicho, aby netrpěla střeva. Na začátku ji posadíme, abychom se dostali na místa kolem vemínka. Letos jsme ostříhali i dvě bahnice, protože jsme si mysleli, že nejsou březí, když se stále nic neděje. Byly. Nic se jim nestalo, i porody zvládly bez komplikací. Jde jen o to, že to trvá déle a dá to víc práce. Já pak týden sotva lezu z těch nepřirozených poloh, při kterých stříhám. Ale ovečkám to nevadí, jsou na nás zvyklé, nemusíme je honit a zklidní je i podrbání na nose.

   Vymazat
 4. U nás modrá obloha a svítí sluníčko(Morava). Dva dny celkem intenzivně pršelo, ale vodu to chtělo, bylo jí potřeba. Teď jen doufám, že v Čechách pršet přestane. Vladi, nechci se opakovat, ale krajina i fotky nádherné! Lenka

  OdpovědětVymazat
 5. Odpovědi
  1. Nějak se nedá nic jiného dělat. Potřebovali bychom sušit, však víš. Taky plevel roste... Dneska už je vody víc, hrčí přes cesty, museli jsme přehnat, pastvina je pod vodou a kozám se to přestalo líbit. Jen se ale stále více ukazují chyby, co v krajině napáchal člověk, když si myslel, že ji přechytračí.

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Vlaďko, fotečky jsou opět krásné!! U nás od rána od sedmi hodin houkají sirény a z rozhlasu se neustále ozývá hlášení o stavu Labe a my jsme v očekávání povodňové vlny. Ale protože její příchod stále posunují, tak doufám, že to k nám přece jen nedojde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinde je to zřejmě mnohem horší. Jak píšu nahoře v článku, vody na nás shůry prší pořád dost, ale ta se buď zdrží v lesích a loukách, nebo hrkne do řeky. A pak tam někde na dolních tocích dělá škodu.

   Vymazat
 8. Krásné fotky. Z nich ta hrůza ještě není tak vidět... U nás naštěstí je vody tak akorát. Hladiny nestoupají, občas zaprší - jemně...Občas zasvítí sluníčko. Dneska jsem 3x utíkala ze záhonu se vším nádobíčkem, že UŽ jako, ale pokaždé to bylo jen takové pokropení a dost. I grilovat se dalo:)
  Já vím - neděle - nedělá se, ale když já si nemůžu pomoct.. Zase jsem si vymyslela prodloužení jednoho záhonku, no tak jsem ryla a odrbávala drny:o))
  Držím palce, aby té vody nebylo až příliš!!

  OdpovědětVymazat
 9. Opět milé pokochání krajinou, a souhlasím s tebou,v této rychlé době to bohužel přeje ....rychle, odvodnit,vykácet, zabetonovat a tam kde byly přírodní mokřady a opravdu dokázaly natáhnout vody až až, se staví průmyslové zóny a voda co?...voda si tu cestu najde, bohužel k lidem a škodí jim, než aby mohla být k užitku.....to by bylo na dlouhé téma a spousta lidí by s náma nesouhlasilo ;-)).

  S milým pozdravením....pherenis

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přidejte bezorebné technologie a hutnění půdy těžkými stroji a absenci statkových hnojiv, připočítejte skladbu rostlin na polích, neudržování melioračních stružek či dokonce jejich rozorání........... ano, je to ba dlouho. Osobně bych zemědělci, kterému slejvák spláchne pole do vesnice bych nedala ani halíř náhrady, ale naopak povinnost napravit vzniklou škodu. Dotace bere mimo jiné i na údržbu krajiny a ne na její ždímání.

   Vymazat
  2. Přidám jeden malilinkatý příběh o síle vody a lidské nepředvídavosti (nebo rovnou hlouposti?). Kdosi u nás ucpal potrubí nahoře v článku nafoceného potůčku, co vede pod cyklostezkou, nově zbudovanou za evropské miliony. O "potřebnosti" téhle stezky a co jí všechno padlo za oběť raději mluvit nebudu. Ten kdosi si zřejmě myslel, že voda přestane téci na jeho pozemek a před tou trubkou pod silnicí se zastaví a asi se vypaří do vzduchu. Voda si ale našla cestu o dva metry dál, hezky pod tou novou silnicí a na druhé straně šup do lesa. Tam žádné větší škody neudělá, kromě pár popadaných stromů. Našla si staré odvodňovací struhy po předcích a jimi se oklikou stejně dostane k pozemku toho dotyčného. Co to ale udělá s podemletou silnicí?

   Jinak moc souhlasím s oběma dvěma. Lidé se přestali rozhlížet po krajině a sledovat přírodní zákony a koloběhy, berou ji jako další dobrý plac ke kořistění.

   A taky jsou nepoučitelní. V roce 2002 nás povodně zasáhly v plné síle a blízká obec patřila k těm nejpostiženějším. Nikdy bych si znovu nepostavila dům tam, kde mi ho předtím celý smetla voda. A ti lidé to udělali!

   Vymazat
 10. Vladko hezky ti to na zahrade kvete,Krok si hezky uziva a zviratkum to nejak nevadi hlavne at roste trava.Tady v Tv ukazuji zaplavenou Prahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás jsou kolem řeky záplavy také. Některé cesty jsou uzavřené a pod vodou a lidé mají vodu i u domů. Má tu prý ještě pršet. Pořád tomu ještě není konec. I ovečky už jsme museli přehnat, stály místy pomalu po kolena ve vodě. Ale naše vesnice je na dobrém místě. Voda je všude kolem, jen nám se naštěstí vyhýbá. Lidé kolem řek jsou na tom špatně. Mylím na ně i na to, jaké to bylo při minulých záplavách. Nejsou to pěkné vzpomínky.

   Vymazat