pondělí 10. června 2013

Vyprat x nevyprat

nepraná vlna z kříženky merina

 Slibované bouřky se nám včera naštěstí prozatím vyhly, horký slunečný den jsem tedy konečně mohla věnovat praní vlny. Darované rouno z kříženky merinky bylo zespoda nádherně sněhově bílé, zvenčí hnědé. Kamarádka chová ovečky u řeky, sucha a pěkné pastvy si tam poslední dobou moc neužili. Tak proto. Vnitřní část a jemnost vlny mě nadchla. To musím vyprat!

Po tom, co jsem už po několikáté vylévala ke všem možným zahradním rostlinám smrdutou černou břečku a po sněhově bílé nebylo ani památky už ani na vnitřních koncích vláken, mě optimismus přešel. Nálada se mi zhoršila z pocitu, že jsem si to krásné rouno zničila. Poslední nevypraná hromádka se bělala vedle šedé zaprané hmoty. Navíc se blížila bouřka. Naše ovečky jsou po dešti vždycky jako vyprané čistoskvoucí prádlo z reklam. Nechám to propršet, řekla jsem si.

česanec a zakrmená vlna ze hřbetu ovce

Zbytek nevypraného rouna byl ze hřbetu a krku, hodně zakrmený. Vzala jsem na to holandské hřebeny a upředla si ze dvou česanců na zkoušku malé přadýnko česané dvojnitky. Bílé konce se promíchaly s ušpiněnými a vznikla stejná šedá hmota. Upředenou přízi jsem ponořila do horké lázně s pracím prostředkem. A zázrak se konal! Bílá se mi zjevila přímo před očima. Takže zbytek toho zakrmeného nevypraného rouna zpracovaly holandské hřebínky od šikovného manžela Marianky na malé česance - hnízdečka. A mně odpadla jedna fáze procesu - zdlouhavé praní. Zároveň mi svitla naděje, že se s tou hromadou šedé hmoty k bílé přízi taky nějak dopracuju.

vypraný vzorek a česance z neprané vlny

Vím, že to tak mnoho lidí dělá. Spřádá vlnu nevypranou a pere ji až po spředení. Myslím si, že to hodně závisí na druhu vlákna, na plemeni ovce a míře zašpinění. Ne každou vlnu bych si troufla dát nevypranou na drahou česačku nebo kartáče. Ale v určitých případech to funguje.

pro porovnání - vypraná vlna a vypraný vzorek příze

V minulých letech jsem si mohl vyzkoušet zpracovat různé typy vlny a různě zašpiněné. Je to zkušenost k nezaplacení. Taková zpracovatelská škola, o kterou bych byla ochuzená, kdybych si kupovala česance už připravené. Každá vlna se chová naprosto odlišně už v procesu praní, pak při česání a nakonec i při předení a finálním použití.