sobota 27. července 2013

Sluneční konzervy - výsledek

barvičky ze slunečních konzerv

Vydržela jsem celý týden přenášet sklenice na slunko a na noc do teplého pelíšku a dnes už mi přišlo zbytečné barvení dál protahovat. Taky mě jako vždy přemohla zvědavost.
Nejdřív jsem vlnu z lahví vytahovala po kousíčkách a zkoušela ji máchat a sušit a pak už jsem to vzala ráz naráz. Nejprve šla ven rybízová. Vypadala velice bledě až bezbarvě. Vymáchala jsem ji v octové lázni a dala sušit. Barva se začala po chvilce na vzduchu objevovat. Stalo se mi to už mockrát, že barva zintenzivní při sušení, jakoby dozraje. Takže z nijaké barvy je teď jemně růžová, se kterou jsem spokojená.

zkoušela jsem barvit i hedvábné kapesníčky a kousky hedvábí

Do octové lázně šla i žlutá konzerva z květů, co měla být oranžová. Není a nebude, ale ta žlutá je docela přijemná, i když vím, že žlutých odstínů ještě v přírodě nachytám hodně. Jemně žlutá s nádechem do zelena  je z květů denivek žlutých a oranžových odstínů.

Vezmu-li to po směru hodinových ručiček od tmavší žluté z různých květů, další česanec je ze žlutých denivek, pak je rybízová růžová, dva odstíny ořechové a čtyři odstíny z tmavých květů denivek.


Naposled jsem si nechala denivkovou. Pro máchání jsem si připravila octovou lázeň a taky lázeň s rozpuštěnou lžící jedlé sody. Takový chabý pokus dostat z té špíny alespoň něco. Denivky sice pustily překrásnou inkoustovou barvu, ale jen do vody. Vlna ji nepřijala.

tady nejprve květy pustily červenou barvu, kamenec ji mění na fialový inkoust

Tak jsem vždy vylovený kousek po kousku máchala buď v octu nebo v sodě a čekala, co se bude dít. Přestože všechno v jedné sklenici, každý ten kus má nakonec jinou barvu. Nejkrásnější se jevila taková šedo modro zelená.


Máchala jsem v sodě a vypadalo to dobře modře, ale na vzduchu vlna chytla zelený odstín. Další byla víc zelená a ty máchané v octě byly neurčité barvy, ale barvu měly. Zřejmě tady záleželo, jaký druh květu se zrovna u kterého chomáče vlny nacházel, proto ty rozdíly.

první čtyři denivkové barvy pro srovnání s ořechovou

Po vyčesání a spředení se denivkové odstíny opět změnily. Všechny teď mají zvláštní zelenavý odstín. Pokus určitě zopakuji. Denivkových květů mám spoustu.

mrzí mě, že žádná fotka nedokáže zachytit pravé barvy

Nakonec, když pominu mírné zklamání z toho, že nemám ten fialový odstín, jsem s barvami ze solárního barvení hodně spokojená. Slunečné dny napomohly tomu, že barvy jsou docela intenzivní, zvlášť ty ořechové.


Jenom na ochutnání, tady jsou další krásky...