neděle 7. července 2013

Těžko odolat

kočičí klid shora nad vším hemžením

Celé naše teď už dost početné stádo denně přeháníme. Ráno na letní pastvu a navečer zpátky. Kvůli počasí, pořád tu prší, a kvůli hmyzu, komáři jsou s večerem tak nenasytní, že by jeden zešílel. A nově taky kvůli dojení. Ráno podojíme a přeženeme a navečerem ženeme zpět a znovu se dojí. Takový koloběh. Abych nemusela stádo nahánět po okolí, kam by se určitě rádo pustilo za dobrou pastvou (bohužel ne na našem), mám na ně vymyšlený fígl. Tomu nikdy neodolají.Stačí přejít vedle, ohnout větev některého ze vzrostlých stromů a holky běží jako o závod. Nejdřív kozy. Ty se nikdy nedívají pod nohy, ale rovnou natahují krky vpřed nebo vzhůru ve sháňce po něčem dobrém.Ovcím to chvíli trvá. Zvlášť valaškám stačí nizounká tráva, umí si ji oškubat. A tak mají chvíli hlavy dolů, pak si všimnou, že se opodál něco šustivého děje a jako stádo mastodontů vyrazí s hlasitým béééé vpřed. A my za nimi můžeme zavřít vrátka.


A pak to nastane. Říkám tomu Critters útočí nebo piraně v akci. Za chvíli je větev holá.

Těžko poznat, komu patří jaká hlava a komu tělo. Jednou slouží jako stolička ovce, podruhé koza, potřetí si někdo hopne i na mě.


Jen nejmenší už se toho raději neúčastní, pozorují ten cvrkot z bezpečné vzdálenosti.

Co na tom ti velcí vlastně mají?

Mlíčko od mámy je stejně nejlepší. Tak začnem bečet jako o závod, ať si nás mámy všímají. Věřili byste, že ten rohateček vzadu je ze všech nejmladší? Takto si ho máma vykrmila, Otesánka.


Někdy si slaďounké listí sami vymámí. Nejlíp to umí Bambule. Vzpomínáte? Náš mazel. Mazli, mazli, a už dostává pochoutku. Nebo si pro ni vyskočí sama.


I nová kozule se rychle adaptovala. Tam, odkud přišla, stromy na blízku neměla, ale tady hned zjistila, co ostatní. Někde si trochu uloupnout kůry, jinde si přišlápnout křoví a obrat mladé lístečky. A co sousedovic  jabloň? Nejdřív se rozhlédnout... Vzduch je čistý... Tak honem okousat toho co nejvíc!
Takhle nějak se asi kdysi dávno v Africe vyvíjely žirafy, vidím jistou podobnost.

20 komentářů:

 1. Cudowne te Twoje zwierzęta a kozy to urodzone akrobatki :D
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpovědětVymazat
 2. Vlaďko, nádherné fotografie a ještě lepší čtení.
  Máš to stádečko skutečně šikovné a jdeš na ně hezky chytře.....
  Přeji krásnou a sluníčkovou neděli a nejen tu.... Jarmila

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za přání, sluníčko bychom fakt potřebovali. Pořád tu k radosti komárů prší. Včera pořádná buřina, až šel strach i na zvířátka.
   A fotky... mám šikovnou dvorní fotografku. Určitě je poznat, kdy fotím já se svým nedostatečným zrakem a kdy ona ;-)

   Vymazat
 3. Tak to mi připomíná, jak jsem předloni vodila naše stádečko do hájku, protože zahrada už nestačila. Ovce zhruba věděly, kam se půjde, ale aby se to neprotahovalo, tak jako lákadlo sloužila akátová větev. Buď ulomená, nebo sehnutá. Návrat zpět býval dost jednoduchý, stačilo je trochu prohnat, zadupat a ony vždy neomylně pádily ke svojí boudě. Ovšem kozy jsou asi protřelejší, s těmi by to tak jednoduché nebylo. Teď máme ministádečko v lese, pastvy habaděj, bylo by potřeba aspoň třikrát tolik oveček. Jedině na co zabírají, jsou kousky suchého chleba a rohlíků. Při podzimním přesunu budu muset použít obojky a vodítka, též si musím koupit speciální ovčáckou hůl. Manžel pořád nezhotovil nějaký koridor, kudy by musely procházet a daly se odchytávat. Maruna P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějakou záhadou jsi mi spadla do spamu :-( Ale nebyla to schválnost.
   Mně by se taky líbilo vodit je na některá místa, co by ještě potřebovala vypást. Jenže jak je jich víc, jedna zavelí a další se ženou a naschvál tam, kam zrovna nechci. Honit zvířata nemá smysl, to už jsem si ozkoušela. Tak ta větev nebo tvrdé pečivo, a kolikrát stačí zašustit pytlíkem, to funguje stoprocentně. Taky máme pořád co zhotovovat, jak zvířata přibývají. Nějak nevíme co dřív. Naštěstí manžel už se stal farmářem na celý úvazek, doufám, že se pro zvířátka blýská na lepší časy. Tak ať se vašim daří. Asi tam nemáte komáry a jinou havěť, co by je otravovala?

   Vymazat
  2. Hmyz v lese máme, ale ve stínu se to dá vydržet. Včera jsem už jaksi nemohla/nechtěla sekat, tak jsem si lehla vzadu do auta jak skrčenec a hodinku spala v otevřeném autě a nic mně neštípalo, byla jsem i trochu postříkaná. Ovečky taky lehnou do chládku, jen pilně mrskají ušima a jsou v pohodě. Příští rok je ale nechám očkovat proti parazitům, je to i proti klošům a klíšťatům, letos jsem je kurýrovala jen do pusy, protože jsem zjistila, že aspoň jedna musí mít ovčí tasemnici, tak to se musí takhle do střev a pak přeléčit. Taky nezvládáme chytání a tahat veterináře do lesa už se mi nechtělo. Vypadají spokojeně, snad to letos přežijí.MarunaP

   Vymazat
  3. Hledáme taky něco odpuzujícího, co by jim alespoň trochu ulevilo. Ony si celkem umí poradit. Vykopou si jamku, do té si lehnou a všechny choulostivé partie tak ukryjí. Pasou se jen když vyčíhnou okamžik, kdy je hmyzu méně (teď je to dost těžké). Přesto mají zeštípané uši, oční víčka nebo čumáky.

   Vymazat
 4. Cudne zdjęcia! Nie wiedziałam, że i kozy, i owce aż tak lubią liście!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oni to opravdu milují. V zahradě by to byla veliká pohroma. Na pastvě to tak nevadí, tam to zase doroste.

   Vymazat
 5. Liebe Vladka,
  ein wunderbarer Blog und wunderschöne Tiere !!! Leider ist mein Englisch nicht ganz so perfekt, aber ich kann alles lesen, vielen Dank für den ausführlichen und lobenden Kommentar. Ich habe jetzt die google-Übersetzerfunktion eingeschaltet, manches ist schwierig, aber so ungefähr kann ich es lesen, ich werde sicher öfter deinen blog besuchen.
  Viele liebe Grüße
  Gabi

  OdpovědětVymazat
 6. Vlaďko, to je chumlík zvířátek - fotečky jsou moc povedené a ty potvůrky kozy jsou šikulky fikané, na zadních stojí jako baletky!!!! Pamatuju si, když tchýně měla ještě kozenu, tak ta byla taky správně mazaná a sháněla kdejakou mlsotu. Přeju míň deště a krásné letní dny.

  OdpovědětVymazat
 7. Jojo, kozy jsou mlsné potffory!:)))) U vás je to vážně jako v cirkusu:)))

  OdpovědětVymazat
 8. To je tak krásné,chtěla bych být alespoń týden vaším členem domácnosti.
  P.S.Dojit umím.

  OdpovědětVymazat
 9. jé, já jsem se nasmála :D. moc hezké fotky. v jedné knize psali, že kozy milují listí ze stromů, tak jako teoreticky to vím. že prý ovce stromy nechávají na pokoji, ale když jsou v jednom stádu s kozami, tak je to asi jinak, že :) rychle se přiučí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prakticky ovcím chutná listí taky moc :-D Umí si ohnout stromek, aby se k němu dostaly. A po dvou umí taky.

   Vymazat
  2. Máme jen ovce, ale žádný strom ani keř neobstojí. Vytahují větvičky i přes plaňkové obaly a všechny stromy jsou do jejich výšky na zadních dohola :o((( Což je veliký problém u nové výsadby Lenka

   Vymazat
 10. Vlaďko, kozenky jsou tak krásné. Vždycky přemýšlím, jaké by to bylo parádní - kozí mléko, sýry. Zasním se a pak jdu k Tobě na stránky a zase jsem na zemi. Kozu bych neuhlídala. Ona by se určitě neučila chodit k sousedům a ti by to asi tak romanticky neviděli :-). Ale jednou snad ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se sousedy je kolikrát větší potíž, než s kozami. Mimochodem, ta jabloň co okusuje Balbína, je taky naše, jinak bychom jí to zamezili. Ale pro příklad, nedávno jsme kvůli stížnostem zabili tři kozy, mezi nimi i mou kašmírku, co jsem si chovala pro vlnu a nestihla z ní mít žádný užitek. Prý okousaly u lesní chaty túje. Já tam naše kozy nikdy neviděla, bylo to dost daleko, ale je fakt, že utíkaly a byly při tom viděny, tak se nedalo nic dělat. Myslela jsem si ale, že túje okousaly srny, krmelec je opodál. Dnes si dotyčný pán stěžoval znovu. Plotem už nic neproleze, ale túje jsou okousané znovu. Mně to opět ukazuje na srny, ale pán si to nenechá vysvětlit. Vesnice se hodně změnila. Zvířata jsou najednou trnem v oku, i když nadělají mnohem míň hluku a smradu než všechny sekačky, křovinořezy, motorovky a čtyřkolky, kterými se tu to jen hemží.

   Vymazat
 11. To je opravdu pěkný mumraj.A ta poslední?Nevěřila bych jak moc se natáhne, ta žirafa sedí.:D

  OdpovědětVymazat