středa 10. července 2013

Třešně & třešně


Třešně už jsou nyní dobré leda tak pro špačíčky pány a ti toho vskutku využívají. Něco pro naši potřebu vybylo, a tak ať si klidně hodují. Však jim po okolí už moc stromů s třešněmi nezbylo. A na mé hokus pokusy s barvami zbyly přezrálé třešně na spodních větvích, kam si opeřenci netroufnou. Taky mi vyrostlo spoustu nových listů rebarbory, co se už teď na koláč moc nehodí, ale na barvení ano. A protože jsem už letos jednou rebarborou barvila, využila jsem ji tentokrát jako mořidlo. Přidala jsem trochu kamence a třešně. Barvící lázeň je červená.


Druhá polovina třešní šla do hrnce s čistou vodou a kamencem. Tahle barva mě překvapila víc, protože fialovou jsem opravdu nečekala. Zbývá jen doufat, že se barva chytne vlny.

 Bohužel! Není každý den posvícení. A tentokrát mi nevyšla barva ani z jednoho hrnce, přestože jsem už v minulých letech s třešněmi celkem úspěch měla. Barva se prostě z vlny téměř vymyla a zbyl jen nádech, který vlnu proměnil spíš v něco, co vypadá jako zaprané. Nic k pochlubení se.

Pány špačky i kosy to nechává chladnými. Klidně si hodují dál. Tak alespoň nějaký užitek z třešní bude. Plná ptačí bříška.