středa 14. srpna 2013

Barvím

krušina olšová a listy a plody ořechu

Letní počasí se konečně ustálilo do snesitelné podoby. Sice stále neprší, všechno je suché na troud, ale v přírodě i v zahradě se ještě stále dá nalézt spoustu materiálu pro barvení. A tak barvím jako o život. Ne už ve slunečních konzervách, ty už teď nefungují dobře, ale v hrncích na staré dvouplotýnce se nahřívá neustále další a další barevná várka.

 


Rostliny nečekají. Rostou a kvetou, taky plodí si svým tempem, kterému sotva stačím. Provartovala jsem řebříček, bříza už také nemá listy zrovna svěží a borůvky se v těch vedrech scvkly na mazlavé cosi, co se mi opravdu sbírat nechce.Místo toho jsem se vydala do lesa na krušinu olšovou a květy lesní trávy, co jsem zahlédla při sběru brusinek. Těch bylo dost a tak jsem si dovolila drobet odsypat pro růžovou barvičku.


Okraje posečené louky poskytly uschlá hnědá semena šťovíku a také žluté knoflíčky vratiče.

Na zahradě pak vzrostlý ořešák oklepává přebytečné zelené plody, co spolu s listím dávají úžasnou zlatohnědou barvu. Květy jiřin a afrikánů pak propůjčí vlně žluté odstíny."Tohle je zatím ta nejhezčí žlutá, co jsi kdy nabarvila", pravila dcera nad mou jiřinkovou barvou. Barva sice měla být oranžová, ale to se mi stále nedaří, mám málo květů.

Také češu, bubnová česačka se pomalu nezastaví. Vlna z kříženek, kterou teď barvím, je sice krásná, ale češe se špatně. Je plná rostlinných zbytků, musím ji mnohokrát přečesávat, aby z ní většina částeček vypadla a zbytek musím trpělivě vybírat. Předsevzetí, jak nabarvím, učešu a uložím na zimní přástky, je fuč. Není to v mých silách.

To valaška, to je jiný kafe! Češe se pomalu sama, těch pár nečistot, co obsahuje, vypadne při pouhém rozvolnění a z bubnu česačky pak snímám nádherný, nadýchaný a lesklý česanec. V této podobě je to jemnost sama. Po spředení už to tak příjemné nebude, ale v koberci, pro který vlnu připravuji, se to ztratí. Vlnu jsem barvila loňský rok slupkami ořechů, třezalkou, šťovíkem nebo fazolemi. Dostala jsem hnědavou paletu pro jedno super klubko. A česance pro vyzkoušení silné příze na novém kolovratu.


Jde se zkoušet a vám přeji příjemné dny!