úterý 24. září 2013

Barvy bobulí


Pozdní léto přineslo bohatou úrodu nejen v zahradách. Konečně jsem se po dvou letech opět dočkala vytoužených bezinek. Také jeřabinky a černý temnoplodec (aronie) byly ověšené plody. A z procházky jsem si přinesla i tašku plodů kaliny obecné. Té jsem moc nevěřila, ale když mi její šťáva pokropila tričko a na něm pak zůstaly červené kapky, bylo rozhodnuto.


Tak popořadě.

O jeřabinkách jsem věděla, že nemají velkou barvící sílu. Ale jemná růžová barva je nakonec docela příjemná.


Plody aronie mě zpočátku také trochu zklamaly. Barva se mi zdála méně intenzivní než minule, ale nakonec po určité době nabrala na síle.


Červené kuličky kaliny jsou prý jedovaté. Nevím. Ale rozhodně doporučuji vařit venku. Nesmírně to páchne. Barva mě ale nakonec překvapila. Taková jemně meruňková, docela příjemný odstín.

Bezinky nakonec. Nemohla jsem se jich dočkat, a tak první jsem trhala v lese, když ještě nebyly moc zralé. Další várka byla z naší pastviny, která je celý den ozářená slunkem. Odtud byla ta nejkrásnější barva. Taková se mi už bohužel nepovedla, přestože jsem se snažila vyzkoušet všechny bezinkové keře po širokém okolí. Odstín je pokaždé jiný. Zvláštní, ale hezké. Těším se, až je všechny spředu. V plánu je svetr. Zatím mám ale jen těchto pár přadýnek. Čas, čas, čas... to je to, co nemám.

A tady jsou vzorky...
 
Hezké babí léto!