pátek 25. října 2013

Barevné pletení


Pořád se nemůžu dopracovat k tomu, aby za mnou kromě hromady obarvené vlny a krabice spředených přadýnek byl také konečně vidět finální výrobek. Měla by to být pomyslná třešnička na dortu za odměnu za tu spoustu práce.
V hlavě nosím spoustu snů inspirovaných krásnými výrobky, kterými se internet jen hemží. Mnohokrát už jsem začala plést, ale po několika centimetrech dílo zase vypárala. Nebyla jsem spokojená. Ke všem těm žlutým a zeleným odstínům mi chyběl kontrast. A tak jsem umotala jen pár ponožek, rukavic, čepic, ale nic většího. Klubíčka se zatím hromadila. Časem se mi podařilo sehnat vlnu hnědou, šedou nebo téměř černou a odkládala jsem si i vlnu, která byla pěkně bílá od přírody.
Konečně tedy nastal ten čas, kdy se mi podaří uplést nebo utkat něco podle mých konkrétních představ. Tohle je zkušební vzorek pro islandský svetr. Plete se krásně a na šestkách jehlicích přibývá rychle. Využívám odstíny barvené bezinkami s vlnou plemene zwartbles (hnědá) a sufolk (bílá). Bezinková barva je bohužel velmi nestálá. Obávám se, že po vyprání bude růžová tatam.


A tady vznikají rukavice, na kterých si trénuju litevský řetízek a severské vzory. Všechny vyplétané vzory byly pro mě dříve norské. Alespoň se tak uvádělo v časopisech. Skutečnost je jiná. Zjišťuji, že své vzory má Island, Estonsko nebo Litva a další, nemůžu je všechny vyjmenovat. Tradiční vzory ovlivňují pletařky na celém světě. Tak jako mě. Tak nějak jsem si namíchala všehochuť různých vzorů a upravila pro tloušťku mojí vlny. A poprvé jsem spokojená.


Bílá přírodní je spředená BFL, kterou jsem  dostala darem od Aldony (bardzo dziękuję). Hnědá je zwartbles od přátel z okolí, žlutá je barvená květy jiřin a modrá je barvená japonským indigem.Hezké sluníčkové dny! Já jdu plést :-)