čtvrtek 21. listopadu 2013

Couvám

připravené ruličky
Načesané ruličky mám připravené, mohu se pustit do zdolání dalšího úkolu - vlněné příze. Možná někomu není jasné, proč pořád zdůrazňuji slovo vlněné, z čeho jiného by měla být než z vlny. Tady to slovo ale neznamená materiál, znamená typ příze. Ten, kdo přede ze zakoupených česanců (topů), připravených někde v továrně s pomocí strojů, přede si tzv. česanou přízi (worsted yarn). Vlněná vlákna jsou v niti srovnaná pěkně jedno vedle druhého, příze je hladká, rovnoměrná a pevná. A tím je předurčená k použití třeba pro pletení ponožek. Můžete si z ní samozřejmě uplést cokoliv, ale nebude to tak komfortní, jak byste asi chtěli. Islandský svetr jsem začala plést právě z takové česané příze. I když ho pletu na silných jehlicích, brzy se ukázalo, že by byl jako prkno. Postavit do kouta a on tam do rána počká v pozoru.Rozhodla jsem se tedy pro intenzivní trénink couvání. Tak se totiž přede z ruliček. Vlákna se nevytahují prsty z česance ven směrem k cívce, ale ruka, která drží česanec, ho táhne směrem dozadu, jakoby se o vlákna s kolovrátkem přetahuje. Vlákna teď nejsou v niti tak urovnaná, tím pádem jsou mezi nimi mezerky a celá nit působí nadýchaně a měkce. A taky je nadýchaná a měkká. Jen se nesmí příliš stočit.
couvám

To mi dělalo zpočátku velké problémy. Upředená na vřetánku byla příze mnohem jemnější.Rozdíl je patrný na první pohled - vlevo dole vlněná příze předená na vřetánku a nad ní příze z kolovratu.

Nakonec mi pomohlo skotské napínání. Po několika letech, kdy jsem si zvykla na předení pomocí dvojitého pohonu, jsem se konečně odhodlala změnit systém a vyzkoušet i něco jiného, co mi umožňuje nový kolovrátek Kromski.Nebylo to zas tak těžké, jen jsem absolutně nevěděla, jak na to. Naštěstí jsou tu dobří internetoví přátelé, co ochotně pomohou a poradí. Díky tomu jsem nakonec porozuměla i radám v knize Start spinning (Maggie Casey).


A tady jsou pro porovnání přadýnka. Vlevo příze vlněná, vpravo česaná a dost přetočená. Z té plést nebudu, ale použiju ji na tkaní, na které se nějakou dobu chystám.

S měkkounkou přízí se také daleko lépe plete. Klubko je hned pryč a pletenina přibývá.

Ještě toho musím hodně vychytat, ale už z toho nejsem tak rozladěná. Má někdo z vás zkušenosti s tímto typem předení? Ráda bych si přečetla vaše zkušenosti, tipy nebo rady.


A tady je moje úplně první vlněná příze(vlevo) předená na kolovrátku se skotským napínáním. Byla jsem z ní nadšená. Díky Cyndy!

Thank you Cyndy! You are my great teacher.


A ještě několik odkazů na videa pro lepší představu této techniky:
příst mohou i mladí muži a jde jim to báječně!  - takto to tedy ještě neumím, ale zase jsem o něco moudřejší